Ukraynalı müzakereci David Arahamiya: Türkiye'yi Ukrayna'nın güvenliğinin esas garantilerinden biri olarak görüyoruz

Güncel
qha muhabir
29 Mart 2022, 16:26
qha muhabir
29 Mart 2022, 16:26

Ukrayna heyeti, bugün Türkiye Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşen Ukrayna-Rusya müzakere heyetlerinin toplantısına ilişkin açıklama yaptı. Heyet adına konuşan Ukraynalı müzakereci David Arahamiya, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeyi garantör ülke olarak görmek istediklerini söyleyerek, “Türkiye’yi Ukrayna’nın güvenliğinin esas garantilerinden biri olarak görüyoruz” ifadesini kullandı. Arahamiya, Rusya’nın işgali altındaki Kırım ve Donbas bölgelerindeki sorunun çözülmediğini de sözlerine ekledi.

Ukrayna ve Rusya müzakere heyetlerinin yeni görüşmesi, bugün İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşti. Basına kapalı olan görüşme, 10.30 itibarıyla başladı ve üç saate yakın sürdü. Taraflar, resmi görüşmelerin bitmesinin ardından basın açıklaması yaptı. Heyet adına Ukrayna Halkın Hizmetkarı Partisi lideri, Ukrayna Milletvekili David Arahamiya konuştu.

Ukrayna heyetinin lideri Arahamiya, toplantının ardından şu açıklamaları yaptı:

UKRAYNA’NIN GÜVENLİĞİNİ GARANTİ ETMESİ GEREKEN İTTİFAK VE SİSTEMLER ÇALIŞMADI

Savaş başladığında Avrupa’daki güvenlik sistemi ciddi şekilde çatlak verdi ve şimdi bu sistemin hiç çalışmadığını görüyoruz. Sadece bazı ayrı ikili anlaşmalarımız var. Ukrayna’nın güvenliğini garanti etmesi gereken diğer İttifaklar ve sistemlerin çalışmadığını görüyoruz. Bunu Mariupol’de, Harkiv’de, Mıkolayiv’de, Çernigiv’de görüyoruz. Ukrayna’nın herhangi bir yerinde bulunmak şu an için güvenli değildir.

YÜKÜMLÜLÜKLERİ OLAN GARANTÖRLER İSTİYORUZ

Bu nedenle bugün resmi olarak yeni bir teklifte bulunduk, Ukrayna için yeni güvenlik sistemi teklifi. Bunun, tüm güvenlik garantörleri tarafından imzalanacak uluslararası bir anlaşma olmasında ısrar ediyoruz. Ve Budapeşte Memorandumunun hatalarını tekrarlamamak için bu anlaşma garantör devletler de onaylanacak. Bu anlaşmanın sadece bir kağıt parçası değil de Ukrayna’ya güvenlik garantileri sağlayan etkin bir uluslararası anlaşma olmasını istiyoruz… Ve bu garantörlerin, şu an bizim en çok ihtiyacımız olan şeylere; askeri yardım, silah yardımı, hava sahasını kapatmak gibi yükümlülükleri olacak.

GARANTÖRLER, UKRAYNA’NIN AB ÜYELİĞİ KONUSUNDA YARDIMCI OLMALI

Garantörler arasında öncelikle bu Birleşimiş Milletler Güvenlik Konseyi ülkeleri. Ve bu anlaşmaya isteyen herkesin katılabilmesini istiyoruz. Tabii ki işgal altındaki Donbas bölgesi, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehri ile ilgili mesele çözülmedi ve bu nedenle uluslararası güvenlik garantileri bir süre bu bölgelerde çalışmayacak. Şimdiden potansiyel garantör ülkelerle görüşmelere başladık. Bazı ülkeler ön onayını verdiler ama biz resmi açıklamalarını bekliyoruz. Ve bu güvenlik sistemi üzerine güvenlik bakımından yeni bir Ukrayna’nın geleceğini inşa etmek istiyoruz. Ve en önemlisi tüm bu garantörler, Ukrayna’nın Avrupa Birliğine üyeliğine karşı çıkmamakla kalmayacak, aynı zamanda Ukrayna’ya AB üyeliği konusunda yardımcı olacaklar.

Ukrayna heyeti: Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeyi garantör istiyoruz