Ukraynalı koro Çanakkale Zaferini türkülerle kutladı

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
18 Mart 2019, 22:07
Mehmet Berk Yaltırık
18 Mart 2019, 22:07

Antalya’da Büyükşehir Belediyesi tarafından Çanakkale Zaferinin 104. yıl dönümü vesilesiyle düzenlene Çanakkale Zaferi Konserinde Ukraynalı Bereginya Korosu da sahneye çıktı. Koronun yorumladığı türkülerin konukları hayli duygulandırdığı ifade edildi.

Bugün Büyükşehir Belediyesi Nikah Salonu’nda belediye personeline yönelik düzenlenen konserde Ukrayna Kültür ve Sanat Derneği üyelerinden oluşan Bereginya Korosu’nun performansı seyircinin takdirini topladı.

CNNTürk’ün aktardığına göre Dernek Başkanı Şef Olesya Mercan’ın yönetiminde verilen konsere Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, Cumhur İttifakı Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Gaye Doğanoğlu, Meclis Üyesi Ruhi Beşiktaş, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Evrim, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Zülfü Çelik, Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Alperen Erkazancı ve belediye çalışanları katıldı.

Antalya’daki Ukraynalılardan oluşan Ukrayna Kültür Sanat Derneği korosunun “Çanakkale Türküsü”, “Tuna Nehri”, “Hey 15’li”, “Yaslı gittim şen geldim” gibi türküleri, aynı zamanda Ukrayna halk türküleri yorumları defalarca alkışlandı.

Konser sonunda Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten ve meclis üyesi Ruhi Beşiktaş tarafından Şef Olesya Mercan’a çiçek ve kahve fincanı hediye edildi.

Şef Olesya Mercan konser sonrasında yaptığı konuşmada Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in Ukrayna Kültür Sanat Derneği üyeleri olarak kendilerini iki hafta önce Çanakkale’ye gönderdiğini ve Çanakkale’yi gezme imkanı bulduklarını belirtip, “Bize Çanakkale’yi görmemizi sağlayan Başkan Türel’e teşekkür ediyorum. Şu an oradaki duyguları kalbimden hissediyorum. Ukrayna insanı savaşı ve yarattıklarını çok iyi biliyor. Çanakkale’de toprağa basınca adeta bağırdığını hissediyorsunuz. Gerçekten orada çok duygulandım” yorumunda bulundu.