Ukraynalı Korgeneral Sergiy Nayev: Rusya, Belarus’u Kırım’a benzer askeri üsse dönüştürmeyi planlıyor

Güvenlik
Anife Bilal
17 Kasım 2021, 19:42
Anife Bilal
17 Kasım 2021, 19:42

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Müşterek Güçler Komutanı Korgeneral Sergiy Nayev, Rus ile Belarus ordularının yakınlaşmasının, Ukrayna’ya yönelik tehdidi otomatik olarak artırdığını ifade etti. Nayev’e göre Birlik Devleti kisvesi altında Kremlin yönetimi, Belarus’u işgal altındaki Kırım’a benzer askeri üsse dönüştürmeyi planlıyor.

Belarus ve Rusya Federasyonu, Birlik Devleti bahanesiyle yıllardır ordularını birbirine yaklaştırıyor.  2020 yılında Belarus’un Rusya ile entegrasyonu yeni bir seviyeye çıktı. 4 Kasım 2021 tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Cumhurbaşkanı yeni “Birlik Devleti Savaş Doktrini”ni imzaladı. Belgede diğer maddelerin yanı sıra, Rusya ile Belarus’un “Birlik Devletinin tek sınırının korunmasını” koordine etme kararı aldığı belirtiliyor. Yani, bundan sonra Belarus, Ukrayna ile olan sınırını “koruma” konusunu Moskova ile koordine edecek. BBC Ukrayna’ya konuşan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Müşterek Güçler Komutanı Korgeneral Sergiy Nayev, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı göz önünde bulundurursak, Rus birliklerinin başka bir ülkenin topraklarında bulunması Ukrayna’ya yönelik askeri tehdidi artırıyor.” dedi.

ORTAK TATBİKATLAR SIRASINDA TEHDİT ARTIYOR

Rusya ile Belarus’un düzenlediği ortak tatbikat sırasında tehdidin arttığını vurgulayan Korgeneral, “Bu tür tatbikatların ana tehlikesi, Ukrayna-Belarus sınırında yapay çatışmalar yaratılmasıdır. Ayrıca Kremlin, Rus birliklerinin güya daimi konuşlandırma yerine geri döndüğünü açıklıyor öte yandan tatbikat bittikten sonra Belarus topraklarında gizli birlikler oluşturuluyor.” ifadeleri kullandı.

“KREMLİN, BELARUS’U ASKERİ ÜSSE DÖNÜŞTÜRMEYE KARARLI”

Belarus’un hızla askerileştirildiğine dikkat çeken Nayev, “Birlik Devleti oluşturma bahanesiyle Kremlin, Belarus’u işgal altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin halihazırda dönüştürüldüğü askeri üsse benzer bir askeri üsse dönüştürmeye kararlıdır.” dedi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Müşterek Güçler Komutanına göre, son olaylar, Belarus yönetiminin, ekonomik ve siyasi destek karşılığında Rusya için önemli konularda Kremlin’e taviz vermeye devam edeceğini gösteriyor.