Ukraynalı kadınlar savaşmak için ülkelerine dönüyor

Güvenlik
qha muhabir
17 Mart 2022, 21:04
qha muhabir
17 Mart 2022, 21:04

Putin idaresindeki Rusya, saldırgan politikasına devam ediyor. Rusya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ihlal ederek 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı açtığı savaşta yalnızca toprak bütünlüğüne ve Ukrayna ordusuna değil, sivillere de saldırmayı sürdürüyor. Can güvenliği olmayan siviller, özellikle kadınlar çocuklarıyla, ülkelerinden ayrılarak sınır komşusu Polonya’ya, Avrupa ülkelerine ve Türkiye’ye sığındı. Ukraynalı kadınlar, ayrıldıkları ülkelerine Rus işgaline direnmek ve savaşmak için geri dönüyor.

İşgalci Rusya, 24 Şubat’ta başlattığı savaşta sivilleri de hedef almaya devam ediyor. Canları tehlikede olan Ukrayna’daki kadınlar, sınır komşusu olduğu ülkelere, Türkiye’ye ve Avrupa ülkelerine gitmek zorunda kaldı. Eşlerini, evlerini en önemlisi ülkelerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı kadınlar, Rus işgaline direnmek için ülkelerine dönmeye başladılar. Ukraynalı kadınlar, ülkelerine geri dönmek ve savaşmak için, sınırları aşıyor. Kadınlar, Ukrayna’da savaşma, ülkelerini savunma gayesiyle Ukrayna sınırında kuyruklar oluşturdu.

Polonya’nın Sınır Güvenliği 27 Şubat’ta yaptığı açıklamada 22 bin kişinin tekrar ülkelerine döndüğünü kaydetmişti.

GÖZLERİNDEKİ KARARLILIK ENDİŞELERİNİ YOK EDİYOR

Kadınlar, çocuklarıyla birlikte sığındıkları ülkelerden ayrılmaya kararlı olduklarını her zaman belirtiyorlar. Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen bir kadın, ülkesi için başka seçeneğinin olmadığını belirterek, “Geri dönüp savaşmamız gerekiyor. Çünkü sadece fareler kaçıp gider” dedi.

Türkiye’ye sığınan Ukraynalı kadınlardan diğeri de, burada kalmanın ülkesine bir faydası olmayacağını dile getirerek, “Burası benim memleketim. Burada kalmaktansa oraya gitmemin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Ukrayna, erkekler ve kadınlar için eşit derecede önemli. Bizde güç, irade ve yüreğe sahibiz. Kadınlar da onlara sahip” diye konuştu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenskiy), 16 bin yabancı vatandaşın da Ukrayna’da savaşmak için gönüllü olduğunu aktarmıştı.