Ukraynalı gazeteci, işgalci Rus ordusuyla yapılan çatışmada hayatını kaybetti

Güncel
Manas
11 Haziran 2022, 16:09
Manas
11 Haziran 2022, 16:09

İşgalci Rus birlikleri Ukrayna’ya karşı saldırılarına devam ediyor. Ukrayna ordusuna katılan tanınmış gazeteci Aleksey Çubaşev, dün Rus işgalcilerle girilen çatışmada hayatını kaybetti. Ukrayna Ulusal Gazeteciler Birliği, hayatını kaybeden gazeteciyle ilgili, “Gazeteci ve asker Aleksey Çubaşev, 10 Haziran 2022’de Rus işgalcilerle girilen çatışma sırasında öldü” bilgisini verdi.

Ukrayna Ulusal Gazeteciler Birliği tarafından 11 Haziran 2022 tarihinde Telegram’dan yapılan açıklamada, gazeteci ve asker Aleksey Çubaşev’in dün işgalci Rus askerleriyle yapılan çatışma sırasında yaşamını yitirdiği duyuruldu. Ukrayna Ulusal Gazeteciler Birliğinin yayımladığı verilere göre, şimdiye kadar işgalci Rus birlikleri tarafından öldürülen medya çalışanlarının sayısının 32’yi bulduğu belirtildi.

Aynı zamanda, ölenlerin arasında profesyonel görevler yürüten gazeteciler; medya çalışanları, sivil insanlar ve ordu saflarında Ukrayna’yı korumak için seferber olan medya temsilcilerinin olduğu belirtildi. Hayatını kaybeden gazeteci Çubaşev ise, Recruit UA programının yazarı olarak biliniyordu ve Ordu FM’de çalışıyordu. Ayrıca Çubaşev, Ukrayna ordu televizyonunun eski başkanlarındandı.

UKRAYNALI GAZETECİLERE PULİTZER ÖDÜLÜ

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşı cesur ve doğru bir şekilde dünyaya anlatan Ukraynalı gazeteciler, en önemli gazetecilik ödülü olarak bilinen Pulitzer’in bu yılki “özel alıntı” ödülüne layık görüldü.

ABD’nin en prestijli gazetecilik ödülleri Pulitzer, sahiplerini buldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı savaş ve Rusya’nın yürüttüğü propaganda savaşı sırasında dünyaya doğru bilgileri aktaran Ukraynalı gazetecilere, “özel alıntı” ödülü verildi. 

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, Pulitzer Komitesinin Ukraynalı gazetecilere özel bir ödül vermekten memnuniyet duyduğu vurgulanarak,  “Bombalamalara, kaçırmalara, işgale ve hatta meslektaşlarının ölümlerine rağmen, ısrarla korkunç gerçeği doğru bir şekilde dünyaya duyurmaya çalışıyorlar.” ifadeleri yer aldı.