Ukraynalı denizciler davası: Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesinde ilk duruşma

Güncel
Anife Bilal
10 Mayıs 2019, 19:23
Anife Bilal
10 Mayıs 2019, 19:23

Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında Rusya tarafından alıkonulan üç Ukrayna askeri gemisi ve 24 mürettebatın serbest bırakılmasına ilişkin davanın ilk duruşması Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesinde yapıldı.

Mahkemede konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yelena Zerkal, mahkemeye Rusya’ya karşı geçici tedbirler uygulama çağrısında bulundu. Zerkal söz konusu tedbirler çerçevesinde Rusya’nın derhal Ukrayna’ya ait gemileri iade etmeye ve 24 Ukraynalı denizciyi serbest bırakmaya mecbur tutulmasına istedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı yaptığı konuşmada, “Ukrayna’nın askeri gemilerine ve mürettebatına verilen zarar çok ciddi ve gün geçtikçe büyüyor. Bu yüzden söz konusu durum acil bir durumdur. Bu nedenle Ukrayna bugün mahkemeden Rusya’yı Ukrayna askeri gemileri ve mürettebatını serbest bırakmaya ve onları vatanlarına iade etmeye mecbur bırakacak geçici tedbirlerin uygulamasını istiyor.” dedi.

Ukrayna’nın durumu diplomatik yollarla çözmeye çalıştığını ancak başarılı olamadığını ve Rusya’nın davranışlarının Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesini kaba bir şekilde ihlal ettiğini belirten Zerkal, “Kırım Ukrayna’nın bölünmez bir parçası, gemilerin alıkonulduğu sular ise Ukrayna’nın karasuları veya Ukrayna’nın münhasır ekonomik bölgesidir. Rusya kendi karasularında veya münhasır ekonomik bölgesinde Ukrayna gemilerini alıkoysaydı onun eylemleri yine de Sözleşmenin ihlali olurdu. Savaş gemilerinin dokunulmazlığı, egemenlerin uluslararası sistemdeki temel dokunulmazlığıdır. Askeri gemiler ve mürettebatı yabancı bir ülkenin kolluk kuvvetleri tarafından tutuklanamaz ve  yabancı mahkemelerin yargı yetkisine tabi tutulamaz.” ifadeleri kullandı.

Zerkal, Ukrayna’nın  Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesinin 32., 58., 95. ve 96. maddelerle öngörülen zararlardan korunması için Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesine başvurduklarını belirtti.

UKRAYNA’NIN ULUSLARARASI DENİZ HUKUKU MAHKEMESİNE BAŞVURU SÜRECİ

Ukrayna 2019 nisanında, Kerç Boğazı yakınlarında kasım 2018’de Rusya tarafından esir alınan Ukrayna gemileri ve Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması için Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesine başvurmuştu. Rusya ise duruşmaya katılmayacağını bildirmişti.

RUSYA, AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım 2018 tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, 2019 ocak ayında esir alınan 24 Ukraynalı askerinin tutuklama sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı.

Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendilerini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği de bildirildi.