Ukraynalı denizciler davası: Rusya, Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesindeki duruşmaya katılmayacak

Güncel
Anife Bilal
05 Mayıs 2019, 09:53
Anife Bilal
05 Mayıs 2019, 09:53

Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında Rusya tarafından alıkonulan üç Ukrayna askeri gemisi ve 24 mürettebatın serbest bırakılmasına ilişkin davanın ilk duruşması Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesinde 10 Mayıs 2019’da yapılacak. Rusya duruşmaya katılmayacağını bildirdi.

Konu ile ilgili Facebook üzerinden açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yelena Zerkal, “”Rusya’nın mahkemeye katılmayı reddetmesi, denizcilerimizin serbest bırakılmasıyla ilgili davanın meşruiyetini azaltmamaktadır. Duruşmalar, planlandığı gibi 10 Mayıs 2019’da Hamburg’da yapılacak.” diye belirtti.

Ukrayna tarafının esir alınan 24 denizcinin derhal serbest bırakılmasını talep ettiğini vurgulayan Zerkal, mahkemede alınacak kararın mayısın sonuna kadar bildirileceğini belirtti.

UKRAYNA ULUSLARARASI DENİZ HUKUK MAHKEMESİNE BAŞVURDU

Ukrayna nisan ayında, Kerç Boğazı yakınlarında kasım 2018’de Rusya tarafından esir alınan Ukrayna gemilerini ve Ukraynalı denizcilerin serbest bırakılması için Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesine başvurmuştu.

Başvurudan bir hafta sonra Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi Başkanı, üç Ukrayna askeri gemisi ve 24 mürettebatın dokunulmazlığını ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya’ya geçici tedbirlerin uygulanmasının görüşüleceği duruşmanın 10-11 Mayıs 2019’da yapılacağını açıklamıştı.

RUSYA AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım 2018 tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım 2018 tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki  tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, 2019 ocak ayında esir alınan 24 Ukraynalı askerinin tutuklama sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı.

Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendilerini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği de bildirildi.