Ukraynalı askerlerin eş ve anneleri, insani ve diplomatik girişimleri için Türkiye'ye teşekkür etti

Güncel
qha muhabir
20 Mayıs 2022, 22:05
qha muhabir
20 Mayıs 2022, 22:05

Rus işgaline karşı Mariupol’deki Azovstal Çelik Fabrikası’nda direnen askerlerin eşleri ve anneleri, Türkiye’ye insani ve diplomatik girişimleri için teşekkürlerini ifade etti.

Mariupol’de Rus ordusunun kuşatması altındaki Azovstal Çelik Fabrikası’nda işgale karşı direnen Ukraynalı askerlerin eşleri ve anneleri, 20 Mayıs 2022 tarihinde Yenibosna’da bir otelde basın toplantısı gerçekleştirdi. Kadınlar, Mariupol’ün son durumunu ve Türkiye’nin insani ve diplomatik girişimlerini aktarırken gözyaşlarını tutamadı.

Direnişin sembolü haline gelen Azovstal Metalürji Fabrikası’ndaki savunmada eşinin de yer aldığını belirten Natalya Zarıska (Natalia Zaryska), “Bizler askerlerimizle gurur duyuyoruz. Aynı zamanda şunu söylemek istiyorum. Türkiye liderlerine ve Türkiye halkına çok teşekkür ediyoruz. Çünkü Türkiye Ukrayna halkını destekliyor” şeklinde konuştu.

Eşi fabrikada direnmeye devam eden Olga Kerod da “Azovstal’taki savaşçılarının sağ kalması için Türkiye büyük destek veriyor. Kocamla konuştum. Bana, ‘Yarın oradan çıkacağız. Seni seviyorum her şey iyi olacak’ yazmış. Çocuklarımız kahramanca savaşan babalarını bekliyorlar” ifadelerini kullandı.

FABRİKADAN TAHLİYE DEVAM EDERKEN ÜST DÜZEY SUBAYLAR KALDI

Mariupol kentinde Rus ordusunun aylarca kuşatma altında tutarak aralıksız bombaladığı Azovstal Çelik Fabrikası’nda direnen Ukraynalı askerlerin fabrikadan tahliye olma süreci devam ediyor. Azov taburu Komutan Yardımcısı, Yüzbaşı Svyatoslav Palamar paylaştığı videoda, üst düzey subayların fabrikada kalmaya devam ettiğini bildirdi.