Ukraynalı askerlerden Afganistan'da başarılı tahliye operasyonu

Güncel
Anife Bilal
31 Ağustos 2021, 14:53
Anife Bilal
31 Ağustos 2021, 14:53

Ukrayna, 27 Ağustos’ta Afganistan’dan Ukrayna ve yabancı vatandaşları olmak üzere toplamda 360 kişiyi tahliye etti. Tahliye edilenler arasında, Ukraynalı askerleri düzenlediği başarılı operasyon sonucunda kurtarılan Afgan tercümanlar ve aileleri yer aldı. Ukraynalı askerlerinin gerçekleştirdiği kurtarma operasyonu dünya medyasında büyük yankı uyandırdı.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de konuşlandırılan Ukrayna askerleri, Kanadalı askerlerle çalışan Afgan tercümanlar ve ailelerini kurtarmak için tahliye operasyonu gerçekleştirdi. The Globe and Mail haber ajansının hazırladığı habere göre operasyon cuma günü erken saatlerde, Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın yakınlarında düzenlenen terör saldırısından bir kaç saat sonra düzenlendi. Konu ile ilgili, dün açıklama yapan Ukrayna milletvekili Rüstem Umerov, “Bugün tüm dünya medyaları, başarılı Afgan tercümanları ve aileleri tahliye etme operasyonunu gerçekleştiren Ukraynalı askerlerin cesaretinden bahsediyor. Tüm tehlikelere rağmen, Ukraynalı askerler, Kanada’ya gitmek isteyen Afgan tercümanları ile aileleri taşıyan 2 minibüse eşlik etmek için Kabil’e girdi. Ellerinde sadece minibüslerin plaka görüntüleri olan Ukraynalılar minibüsleri buldu ve 600 metre boyunca onlara havalimanına kadar eşlik etti. Askerlerimizin olağanüstü şeyleri yapabildiklerini biz çoktan biliyoruz. Askerlerimizle gurur duyuyoruz!” ifadeleri kullandı.

Ukrayna düzenlediği 6 operasyon sırasında Afganistan’dan 650’den fazla kişiyi tahliye etmeye başardı. Geçen hafta perşembe günü (27 Ağustos) Kabil  Havaalanı’na düzenlenen bombalı saldırıda 13’ü ABD askeri olmak üzere 170’e yakın insan hayatını kaybetmişti. Saldırıyı DEAŞ/Horasan üstlenmişti.