Ukraynalı asker: Burada olduğumuz sürece Mariupol düşmeyecek

Güncel
qha muhabir
22 Nisan 2022, 20:31
qha muhabir
22 Nisan 2022, 20:31

Mariupol’de direnmeyi sürdüren Ukraynalı savunuculardan biri BBC’ye, Rus ordusunun kuşatmasına saklandıkları çelik fabrikasının yer üstünde büyük ölçüde tahrip edildiğini ve sivillerin çöken binaların altında mahsur kaldıklarını söyledi. Yaralıların çok olduğunu, ilaç sıkıntıları yaşandığını belirten asker, “Ancak teslim olmamız söz konusu değil” dedi.

BBC’nin 21 Nisan 2022 tarihli haberine göre Mariupol’un Rus kontrolü altında olmayan son kısmı olan Azovstal çelik fabrikasındaki Azak taburundan yüzbaşı Svyatoslav Palamar, Ukraynalı savunucuların Rus saldırı dalgalarını püskürttüğünü söyledi.

Rus ordusunun, çelik tesisine savaş gemilerinden ateş açtığını ve üzerine sığınak patlatan bombalar attığını söyleyen Yüzbaşı Palamar, “Her zaman söylüyorum ki biz burada olduğumuz sürece Mariupol, Ukrayna’nın kontrolü altında kalacaktır” dedi.

Yüzbaşı Palamar, “Azovstal bölgesindeki tüm binalar fiilen yıkılmış durumda. Ağır bombalar, büyük yıkıma neden olan sığınak patlatıcı bombalar atıyorlar. Sığınakların içinde yaralananlar ve ölenler var. Bazı siviller çöken binaların altında mahsur kaldı” dedi.

“SALDIRILARI PÜSKÜRTMEYE YETECEK KADAR ASKER VAR, SİVİL SAYISI BELİRSİZ”

Mariupol’da kaç Ukraynalı savunucunun kaldığı sorulduğunda, Yüzbaşı Palamar, basitçe “saldırıları püskürtmeye yetecek kadar” yanıtını verdi.

Sivillerin bazılarının savaşçılardan ayrı yerlerde kaldığını söyleyen Yüzbaşı, “Her biri 80-100 kişinin bulunduğu bodrumlardaydılar, ancak bazı binalar tahrip olduğundan ve bombardıman nedeniyle onlara ulaşamadığımızdan toplamda kaç sivil olduğu belli değil. Bazı sığınakların girişleri, yalnızca ağır makinelerin hareket ettirebileceği ağır beton levhalarla kapatıldı” dedi.

Palamar ayırıca “Ulaşabildiğimiz yerlerde kalan sivillerle iletişim halindeyiz. Orada üç aylık kadar küçük çocukların olduğunu biliyoruz” dedi.

UKRAYNALI SAVUNMACIDAN, SİVİLLERE GÜVENLİ GEÇİŞ İZNİ VERİLMELİ ÇAĞRISI

Yüzbaşı, sivillere çelik fabrikalarından güvenli çıkış izni verilmesi çağrısında bulundu ve güvenlikleri için üçüncü bir ülke veya uluslararası bir organın garantörlük etmesi gerektiğini de söyledi. Yüzbaşı, “Bu insanlar zaten çok şeyler gördü, savaş suçları dahil çok şeyleri atlattı. Ruslara güvenmiyorlar ve korkuyorlar” diyen yüzbaşı, “Rus birliklerinin elinde işkence görmekten, öldürülmekten ya da sözde filtreleme kampları aracılığıyla Rusya’ya sınır dışı edilmekten korkuyorlar” dedi.

“İLAÇ SIKINTISI ÇEKİYORUZ, ANCAK TESLİM OLMA SÖZ KONUSU DEĞİL”

Çelik fabrikalarındaki yaşlı siviller ilaca ihtiyaç duyarken, ciddi ameliyatlar da dahil olmak üzere, ihtiyaç duydukları bakımı alamayan yaklaşık 500 ağır yaralı askerin olduğunu belirten Yüzbaşı, “52 günlük abluka ve ağır çatışmalardan sonra ilaç sıkıntısı çekiyoruz. Üstelik, Ukrayna’nın kontrolündeki topraklarda onurlu bir şekilde gömmemiz gereken savaşçılarımızın gömülmemiş cesetlerini de tutuyoruz” dedi.

Ukraynalı savunucuların da mümkünse kendi tahliyelerini sağlamak istediklerini söyleyen Palamar, “Ancak teslim olma söz konusu olamaz” ifadesini kullandı.