Ukraynalı aktivist Prihodko’ya tutukevinde ilaç verilmiyor!

Haberler
Elvina Khalilova
18 Ekim 2019, 19:56
Elvina Khalilova
18 Ekim 2019, 19:56

Rus işgali altındaki Kırım’da alıkonulan Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko’ya tıbbi yardım sağlanmıyor kendisine ilaç verilmiyor.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko ile görüşmesinden sonra, Krım Realii internet sitesine şu açıklamaları yaptı: “İyi görünüyor, sağlığından şikayetçi değil. Ama onun mide, bağırsak ve üroloji hastalıkları var. Pazartesi günü akrabaları ona gözlük ve ilaçlar götürmüş, ancak onlar Oleg’e verilmemiş. Nedenini yakın zamanda öğreneceğiz.”

Avukat, eğer Prihodko’ya ilaçları verilmezse, tutukevi memurlarını şikayet edeceğini duyurdu.

Ayrıca, Avukat Şeyhmambetov, Prihodko adına ona destek veren herkese, özellikle Kırım Tatarlarına teşekkürlerini bildirdi.

İŞGALCİLER, UKRAYNALI AKTİVİST PRİHODKO HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI VERDİ

10 Ekim 2019 tarihinde Kırım’daki işgalci mahkemenin, Sak kenti valilik binasını patlatma girişiminde bulunma iddiasıyla suçladıkları Ukrayna yanlısı aktivist Oleg Prihodko hakkında tutuklama kararı verdi. Suçlamaları reddeden Prihodko, 10 Aralık 2019 tarihine kadar tutuklu kalacak.

Kremlin yanlısı mahkeme Prihodko ile ilgili kararı akşam saat 18.00 sıralarında açıkladı. Öte yandan dün tutuklandığı zamandan bu yana Prihodko’ya yemek verilmediği ve yaklaşık 24 saat aç bırakıldığı öğrenildi. Duruşma sırasında kendisine yöneltilen suçlamalar kabul etmeyen Prihodko, suçlamaların uydurma olduğunu söyledi.

FSB, GÜYA TERÖR EYLEMİNİ ENGELLEMİŞ OLDU!

Avukat Nazim Şeyhmambetov yaptığı açıklamada, “Dün akşam Oleg Prihodko’nun garajında inceleme yapıldı. Garajda, FSB görevlileri 200 tipi TNT patlayıcısı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) buldu. Prihodko, Sak kenti valilik binasını patlatma girişimi hazırlamakla suçlanıyor. Soruşturmanın iddiasına göre o gözaltına alındığı için planı yerine getiremedi ve FSB görevlileri güya terör eylemini önledi.” diye anlattı.

Öte yandan, avukatın bildirdiğine göre, Ukraynalı aktivistin patlayıcı maddelerin kendisine ait olmadığı onların evine işgalci görevliler tarafından yerleştirdiğini savunduğu kaydediliyor.

Daha önce, avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını bildirmişti.