Ukraynalı aktivist Prıhodko'nun sağlık durumu kötüleşti

Haberler
Anife Bilal
23 Kasım 2020, 16:54
Anife Bilal
23 Kasım 2020, 16:54

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, işgalcilerin kurmaca suçlamaları çerçevesinde yasa dışı bir şekilde alıkonulan Ukraynalı aktivist, siyasi tutsak Oleg Prıhodko’nun sağlık durumunun kötüye gittiğini bildirdi. Denisova, Ukraynalı aktivistin hastalığına rağmen kötü şartlar altında tutulduğunu belirtti.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, bu sabah sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, işgalciler tarafından alıkonulan Ukraynalı aktivist, siyasi tutsak Oleg Prıhodko’nun sağlığının kritik bir şekilde kötüleştiğini duyurdu.

Denisova, “Rostov-na-Donu kentindeki 1 numaralı tutukevinde alıkonulan Ukraynalı siyasi tutsak, Kırımlı aktivist Oleg Prıhodko’nun sağlık durumu kritik bir şekilde kötüleşti.” diye bildirdi. İnsan Hakları Yetkilisi, tutukevi yönetiminin, kronik gastrointestinal ve genitoüriner sistemi rahatsızlıklarına ayrıca işitme ve görme bozukluğuna sahip olan Prıhodko’ya uygun sağlık bakımı yapılmadığını vurguladı.

UKRAYNALI AKTİVİST SAĞLIKSIZ KOŞULLARDA ALIKONULUYOR

Bununla birlikte Denisova, Ukraynalı aktivistin karanlık, havasız ve pis bir koğuşta alıkonulduğunu dile getirdi. İnsan Hakları Yetkilisi, İnsan Hakları ve Özgürlükleri Sözleşmesi hükümleri uyarınca ilgili insan hakları ihlallerinin işkence ve insanlık dışı muamele ile eşdeğer olduğunu vurgulayarak Prıhodko’nun alıkonulduğu kötü şartların onun hayatını tehlikeye attığını kaydetti.

Denisova ayrıca, siyasi tutsağa acil tıbbi yardım sağlanması talebiyle Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya başvurduğunu bildirdi.

PRIHODKO DAVASI

Rus işgali altındaki Kırım’da FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prıhodko’nun evinde arama düzenledi. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etti.

İşgalciler, Prıhodko’nun Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prıhodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini ileri sürdü.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prıhodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını belirtti.