Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko, Rusya’da teröristler listesine girdi

02 Aralık 2019, 21:52

İşgal altındaki Kırım’da, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından terör eylemi hazırlamakla ve yasa dışı silah üretimi ile suçlanan Ukraynalı aktivist Oleg Prihodko, Rusya’da aşırılık veya terörizm faaliyetine alakası olan kişilerin olduğu listeye dahil edildi. 

Avukat Olga Skripnik’e göre, bu listeye aşırılık veya terörizmle suçlanan ve buna dair mahkeme kararı yürürlüğe giren kişiler dahil oluyor. Ancak Prihodko’nun davasında son mahkeme kararı açıklanmadı.

Skripnik, Ukraynalının böyle bir listeye alınması onun masumiyet karinesini (suç kesinleşmediği sürece kimsenin hükümlü sıfatıyla değerlendirilemeyeceğini ifade eden, temel hukuk doktrini) ihlal ettiğini kaydetti.   

Ayrıca, Prihodko’nun karısına göre, Prihodko’nun emekli maaşının yatırıldığı bankanın kartı kapatıldı.

FSB, GÜYA TERÖR EYLEMİNİ ENGELLEMİŞ OLDU!

FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prihodko’nun evinde arama düzenledi. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etti.

İşgalciler, Prihodko’nun Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prihodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini iddia etti.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prihodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını belirtti.

Prihodko, Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi tarafından 10 Aralık 2019 tarihine kadar tutuklanmıştı.

işgalci Rusya
Oleg Prihodko
siyasi tutsaklar
ukrayna aktivisti
Bunlara da bakın: