Ukraynalı aktivist Baluh: Tutukevinde ağır fiziksel şiddete uğradım

Güncel
Anife Bilal
17 Eylül 2019, 12:18
Anife Bilal
17 Eylül 2019, 12:18

Serbest kalan Ukraynalı siyasi tutsak Volodımır Baluh, başkent Kıyiv’deki basın toplantısında gördüğü işkenceleri anlattı.

Rusya ve Ukrayna arasında 7 Eylül 2019 tarihinde “35’e 35 formülü” ile gerçekleşen esir ve tutuklu değişiminden sonra serbest bırakılan Ukraynalı aktivist Volodımır Baluh, dün Kıyiv’de ilk basın toplantısını gerçekleştirdi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan aktivist Baluh, Rus hapishanelerinde gördüğü işkenceleri anlattı.

BALUH, YAŞADIĞI İŞKENCE ANLARINI TEK TEK ANLATTI

Rusya’nın Tver Bölgesindeki hapishaneye sevk edildikten sonra kendisine karşı yapılan işkenceleri anlatan Baluh, “Tver bölgesindeki Torjok kenti cezaevine getirildikten hemen sonra fiziksel şiddet başladı. Tutukevi girişi sırasında dövüldüm. 10 kişiydiler. Arkadan vurdular, ben yüzümü duvara doğru dönük halde duruyordum… Bacaklarımı sonuna kadar açtırdılar ve bacaklarıma, böbreğime, kafama vurdular… Daha sonra beni soydular önü kapanmayan bir üniforma verdiler… Daha sonra karantinaya gönderdiler. Oradayken bana güya yönetim çalışanına selam vermediğim için 15 hücre cezası verdiler.” dedi.

“TEK AMAÇLARI VARDI: İNSANI MANEVİ OLARAK ÇÖKERTMEK”

Rus işgali altındaki Kırım’ın Kerç bölgesinden sevk edildiği sırada getirildiği Tver’deki tutukevinde de işkence gördüğünü anlatan Baluh, “Tver’deki tutuk evinde de ağır bir fiziksel şiddete uğradım… Cinsel taciz tehdidi ile yapılan işkencelerdi. Darp etme, kafama çuval geçirme, hortumla sulama, elektroşok, topuk, bacaklar, kulaklara vurmalar…Tek amaçları vardı: insanı manevi olarak çökertmek, aşağılamak, boyun eğdirmek.” diye belirtti.