Ukrayna'yı beş haftada yaklaşık 4 milyon kişi terk etmek zorunda kaldı

Güncel
Anife Bilal
30 Mart 2022, 16:32
Anife Bilal
30 Mart 2022, 16:32

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Ukrayna’ya çalışma ziyareti düzenliyor. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal saldırısını “anlamsız” olarak nitelendiren Grandi, 5 hafta içinde yaklaşık 4 milyon Ukrayna vatandaşının ülkeyi terk ettiğini bildirdi. 

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, resmi ziyaretle Ukrayna’nın Lviv kentinde bulunuyor. Konu ile ilgili sosyal medya üzerinden açıklama yapan BM Mülteciler Yüksek Komiseri, “Rus saldırının başladığından 5 hafta sonra Ukrayna’dan gelen sığınmacı sayısı 4 milyon. Ukrayna’ya yeni geldim. Lviv’de yetkililer, BM ve diğer ortaklarla bu anlamsız savaştan etkilenen ve yerinden edilmiş insanlara desteğimizi artırmanın yollarını görüşeceğim.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA’DA 10 MİLYON İNSAN YERİNDEN EDİLDİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 29 Mart 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın başlattığı savaştan dolayı 10 milyon Ukrayna vatandaşının evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi.

UNİCEF’in bildirdiğine göre savaşın bir ayı içinde Ukrayna’da 4,3 yerinden edildi (Ukrayna’daki toplam çocuk sayısı 7,5 milyar), bu çocukların 1,8 milyonu ise ülkeden çıkış yaptı.

RUSYA UKRAYNA’DA SALDIRILARINA DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus ordusunun dün Mıkolayiv’e yönelik saldırısının görüntüleri:

Ukrayna ve Rusya müzakere heyetlerinin 4. tur görüşmesi, dün İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşti. Basına kapalı olan görüşme, 10.30 itibarıyla başladı ve üç saate yakın sürdü. Taraflar, resmi görüşmelerin bitmesinin ardından basın açıklaması yaptı. Ukrayna tarafı, güvenlik garantisi istediklerinin altını çizdi.

Ukrayna heyeti, İstanbul’daki Rusya müzakerelerinin ardından açıklama yaptı: Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeyi garantör istiyoruz

RUSYA, UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor.  Öte yandan Rus ordusunun Ukrayna’daki kayıpları artmaya devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç, 21 Mart 2022 tarihine yaptığı açıklamada, Ukrayna’da 26 gün içinde Rusya’ya ait 3 taarruz ordusu ve bir hava ordusunun imha edildiğini bildirmişti.