Ukrayna yeni deniz üslerinin inşaatına başladı

Güvenlik
Anife Bilal
04 Ocak 2021, 14:10
Anife Bilal
04 Ocak 2021, 14:10

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neyijpapa (Oleksiy Neyizhpapa), Ukrayna’nın inşa edeceği deniz üsleri hakkında açıklamalarda bulundu. Neyijpapa, yeni deniz üslerinin Ozi (Oçakiv) Berdyansk ve Yuzne’de (Yuzhnıy) konuşlandırılacağını bildirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neyijpapa, Radio Svobodı haber ajansına verdiği röportajda, Ozi ve Berdyansk yakınlarında inşa edilecek yeni deniz üsleri hakkında bilgi verdi. Bununla birlikte Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı, 1 Ocak 2021 tarihinde yayımlanan röportajda, Odesa bölgesindeki Yujne limanında ilk kez askeri gemilerin konuşlandırılacağını vurguladı.

SOVYETLER BİRLİĞİ’NİN DAĞILMASINDAN SONRA İLK KEZ

Neyijpapa, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Ukrayna’da ilk kez yeni deniz üslerinin inşa edileceğini belirterek, “Arazi ve hidrolik yapıların Savunma Bakanlığına devredilme sürecini içeren ilk adım; en zor ve uzun olanıdır. Bu aşama tamamlandı ve ilerlemeye devam ediyoruz. Şimdilik, Ozi bölgesinde ana üssün konuşlandırılacağını söyleyebilirim. Berdyansk’te ise Azak Denizi kıyısında inşaat için ön çalışmalar yapıldı.” diye kaydetti.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı, Berdyansk’teki “Vostok” adlı üssün ve Ozi’deki deniz ana üssünün, Birleşik Krallık’ın Ukrayna’ya sağladığı kredi sayesinde inşa edileceğini ifade etti.

YUNJE LİMANINA SAHİL GÜVENLİK BİRLİĞİ KONUŞLANDIRILACAK

Deniz Kuvvetlerine ait altyapının genişletilmesine değinen Neyijpapa, “Yujne limanında artık bize ait rıhtımımız var. Daha önce kuruluşundan bu yana ilgili limanda hiç askeri gemi demir atmamıştı… Bu sayede, Yujne limanında Ada sınıfı devriye botlarından oluşan bir sahil güvenlik birliğinin konuşlandırma imkanımız olacak.” diye konuştu.

Bunun dışında Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı, Yujne limanında 57 metre uzunluğunda beton yüzer bir rıhtımın inşa edileceğini bildirdi.

Daha önce, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Karadeniz bölgesinin güvenliği için 2 yeni askeri deniz üssünün kurulacağını bildirmişti.