Ukrayna, yeni Alman hükumetinden Rusya’ya tepki göstermesini bekliyor

Haberler
Ömer Kaya
06 Aralık 2021, 12:24
Ömer Kaya
06 Aralık 2021, 12:24

Ukrayna, yeni Alman hükumetinden Rusya’ya tepki göstermesini istiyor. Kıyiv yönetimi, Almanya’da Merkel’in ardından Başbakan (Şansölye) olmasına kesin gözüyle bakılan Olaf Scholz’u, işgalci Rusya’nın Ukrayna’ya yeni askeri müdahalesi durumunda sonuçların ciddiyetini görerek destek olmaya çağırdı.

Ukrayna, Almanya’da Merkel’in ardından Başbakan koltuğuna oturacak olan Olaf Scholz’a çağrıda bulundu. Rusya’nın bölgedeki saldırgan politikalarını hatırlatan Ukrayna, Putin yönetimine karşı yaptırımların genişletilmesini istedi.

Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andriy Melnik, bu konuda asıl tehlikenin 2014’te Kırım’ı işgal eden ve Ukrayna’nın doğu kısmını ele geçiren Putin’in bu kez Ukrayna’ya karşı topyekün bir savaş başlatma ihtimalinin olduğunu kaydetti. Büyükelçi Melnik, “Halihazırda, Ukrayna’nın bağımsız devlet olarak hayatta kalması konusunda ciddi bir soru var. Putin, yaşama hakkımızı reddediyor. Ukrayna devletini yok etmeye çalışıyor.” ifadesini kullandı.

UKRAYNA, ALMANYA’NIN RUSYA’YA KARŞI NET BİR TAVIR ALMASINI BEKLİYOR

Ukrayna yönetimi, Almanya’nın yeni hükumetinden Rusya’ya karşı net bir tavır alması ve Putin’in saldırgan politikalarına tepki göstermesini bekliyor. Büyükelçi Melnik’e göre, bu yeni yaptırım önlemleri şunlar olmalı:

  • Rusya’nın tüm uluslararası kurumlardan atılması ve tamamen dışlanması;
  • Rus gazı, petrolü, kömürü ve diğer hammaddelerin tüm stratejik ithalatına ambargo;
  • Rusya’daki Alman yatırımlarının tamamen yasaklanması;
  • Banka hesapları dahil olmak üzere yurtdışındaki Rus devlet varlıklarının dondurulması
  • Rusya Federasyonu’nun uluslararası ödeme sisteminden (SWIFT) ayrılması