Ukrayna'ya seyahat edecekler için önemli duyuru!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Temmuz 2020, 17:10
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Temmuz 2020, 17:10

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği, “Ukrayna’ya Seyahat Edecekler Hakkında Önemli Duyuru” başlığıyla yeni bir duyuru yayımladı.

Büyükelçiliğin duyurusunda Türkiye ile Ukrayna arasında karşılıklı uçuşların yeniden başlaması dolayısıyla, Ukrayna’ya seyahat edecek vatandaşların göz önünde bulundurmaları gereken önemli noktalara dikkat çekildi ve gerekli hatırlatmalara yer verildi.

UZUN SÜRE HAVAALANINDA BEKLEME RİSKİ

Karşılıklı uçuşlar yeni başladığından ve seferlerin düzensiz olmasından dolayı, Ukrayna’ya girişine izin verilmeyen vatandaşların Türkiye’ye dönüş için uzun süre havaalanlarında bekleme riski bulunduğunun altı çizilen duyuruda, tüm hususlara azami riayet edilmesinin büyük önem taşıdığı anımsatıldı.

Büyükelçiliğin duyurusunda yer alan ilgili uyarı ve hatırlatmalar şöyle:

COVID-19 SALGININA İLİŞKİN HUSUSLAR

1) Öncelikle, Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında, Ukrayna’da daimi (süresiz) ikamet izni olanlar hariç tüm vatandaşlarımızın Covid-19 tedavisini kapsayan sağlık sigortası poliçesine sahip olması gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

https://www.facebook.com/TCKievBE/posts/3064806036935038

2) Ukrayna makamları, ülkeleri Covid-19 yaygınlığına göre kırmızı ve yeşil kategorilere ayırmıştır. Ülkemiz bu duyurunun yapıldığı tarih itibarıyla yeşil grupta yer aldığından Ukrayna’ya giren vatandaşlarımız için izolasyon uygulaması söz konusu değildir. Bununla birlikte, kırmızı gruptaki ülkelerden giriş yapacak vatandaşlarımız, Ukrayna makamlarınca uygun görülecek bir mekanda veya “Diy Vdoma” adlı uygulamayı mobil telefonlarına kurarak kendi belirleyecekleri bir adreste 14 günlük izolasyona tabi tutulacaktır. Bu kurala dair istisnalar için lütfen tıklayınız.

https://www.facebook.com/TCKievBE/posts/3075605409188434

GENEL HUSUSLAR

1) Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşması kapsamında Türk vatandaşları, geçerli pasaport veya yeni nesil çipli T.C. Kimlik Kartlarıyla vizesiz olarak Ukrayna’ya seyahat edebilmektedirler.

2) Bu çerçevede seyahat eden vatandaşlarımızın Ukrayna’da kalış sürelerinin, son 180 gün içerisinde toplam 90 günü geçmemesi gerekmektedir (Ukrayna Devlet Göç Servisi’nin ilgili sitesi: https://dmsu.gov.ua/…/e-s…/duration-of-stay-calculation.html

3) Ukrayna mevzuatı uyarınca, Ukrayna’ya girişlerde pasaport kontrolü esnasında geçerli pasaport veya çipli T.C. Kimlik Kartına ilaveten aşağıda kayıtlı bilgi ve belgeler de istenmektedir:

  • Gidiş-dönüş uçak bileti
  • Seyahat için yeterli miktarda döviz bulundurulması / belgelenmesi (Hesaplama: Kalış süresine ilave 5 gün daha eklenir. Her gün için kişi başı günlük 50 ABD Doları bulundurulmalıdır. Örnek: Kişi Ukrayna’da 3 gün kalacak ise (3+5) x 50 Dolar = 400 Dolar tutarındaki paranın ibraz edilmesi gerekmektedir. Kredi kartı ibrazı kabul edilmemektedir.)
  • Ukrayna’ya geliş amacını belgeleyen evrak (İş, konferans, fuar, vb. amaçlı ziyaretler için davetiye; otelde kalınması halinde, otel ücretinin önceden ödendiğine dair otel rezervasyonu; arkadaş veya akrabanın yanında kalınması durumunda Ukrayna Devlet Göç Servisince onaylanan davetiyenin aslı; turistik amaçlı ziyaretler için ücreti önceden ödenmiş otel rezervasyonu veya onaylı davetiye)
  • Sınır güvenlik görevlilerine beyan edilen ziyaret amacı, istifade edilen vize rejimine uygun olmalıdır.

4) Giriş evraklarının eksiksiz olması ülkeye giriş garantisi sağlamamaktadır. Ukrayna makamlarınca giriş kapılarında yapılan kontroller esnasında girişe izin verilmemesi ihtimali mevcuttur.

Girişine izin verilmeyen kişiler, Ukrayna’ya gelirken kullandıkları havayolu şirketinin ilk müsait uçağıyla seyahat ettikleri ülkeye geri gönderilmektedir.

Ukrayna’yı ziyaret edecek vatandaşlarımıza, her ülke için olduğu gibi otel, eğlence mekanı vb. seçimlerinde sağduyulu davranmaları, güven telkin etmeyen işyeri ve şahıslardan uzak durmaları tavsiye olunur.