Ukrayna'ya savaş başlatan Rusya yaptırımlarla boğuşuyor: Avrupa Birliği ekonomik yaptırımları 6 ay daha uzatacak

Ekonomi
Filiz
27 Temmuz 2022, 12:58
Filiz
27 Temmuz 2022, 12:58

Avrupa Birliği, Rusya’nın ekonomisini hedef alan yaptırımları 6 ay daha uzatacağını açıkladı. Ukrayna’ya geniş çaplı işgal girişimi başlatan Rusya, saldırılarını devam ettirmesi halinde daha çok ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya gelecek.

Avrupa Birliği (AB), 6 aydır Ukrayna’ya saldıran Rusya’nın yaptırımlarını 6 ay daha uzatma kararı aldı. AB Konseyinden yapılan açıklamada, yaptırımların 31 Ocak 2023’e kadar uzatılacağı ifade edildi.

Açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı istikrarsızlaştırdığı gerekçesiyle ilk olarak 2014 yılında ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya geldiği belirtildi. Bu bağlamda Ukrayna’ya savaş başlatan Rusya’nın yaptırımlarının Şubat ayı itibarıyla genişletildiği bildirildi.

Ukrayna’ya işgal saldırılarında bulunan Rusya, pek çok dünya ülkesi tarafından yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Ekonomik yaptırımlarla boğuşan Rusya, en çok gelir elde ettiği doğalgaz ve petrol ihracatında sınıfta kalıyor. AB ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik saldırısını devam ettirmesi halinde yaptırımlarını güçlendirerek arttıracağını kaydediyor.