Ukrayna’ya girişler sınıflandırıldı: 36 ülke kırmızı bölgeden sayıldı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2020, 13:29
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Aralık 2020, 13:29

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Kovid-19’un yayılması ile ilgili tedbirler kapsamında kırmızı bölge olarak sınıflandırdığı ülkelerin listesini güncelledi. 4 Aralık 2020 itibarıyla, listede 36 ülke yer alıyor. Ukraynalı turistlerin girişlerine açık olan ülkelerden Türkiye ise yeşil listede bulunuyor.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, yurt dışından döndükten sonra Ukrayna’ya girişlerde kendi kendine tecrit veya teste girme ihtiyacını belirleyen “kırmızı” ve “yeşil bölgelerdeki” devletlerin listesini güncelledi. Ukrayna Sağlık Bakanlığı, 4 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna’ya girişlerde belirleyici olan “kırmızı bölge”ye 36 ülkeyi dahil etti. Bir ülkenin kırmızı listede tanımlanabilmesi için, son 14 günde 100 bin nüfus başına 493.9’dan fazla Kovid-19 vakası kaydetmesi gerekiyor. Ukrayna Sağlık Bakanlığı bir hafta önce, 451.8 vakayı eşik olarak belirlemişti.

24’Ü YÜKSEK İNSİDANSTAN, 12’Sİ İSTATİSTİK EKSİKLİĞİNDEN

Bunlardan 24’ü yüksek Kovid-19 insidansı (belirli bir nüfusta belirli bir zaman dilimi içerisinde belirli bir hastalık veya hastalıkların yeni olgularının sayısı) nedeniyle listeye alınırken, 12’si istatistik eksikliğinden dolayı listeye dahil edildi.

YEŞİL LİSTEYE GEÇİŞ YAPAN ÜLKELER

Vaka sayısı ile daha önce kırmızı listede yer alan Fransa ve Bosna Hersek yeşil listeye alındı. Bu ülkelerden Ukrayna’ya gelenler karantinaya girip koronavirüs testleri yaptırmasına gerek duyulmayacak.

YENİDEN KIRMIZI LİSTEYE ALINAN ÜLKELER

Gürcistan, son 14 günde 100 bin nüfus başına 1,457.2 Kovid-19 vakası ile yeni kırmızı listenin başında yer aldı. Sırbistan, Lüksemburg, Karadağ ve Hırvatistan da yüksek insidans oranına sahip ilk beş ülke arasında yer almaktadır.
Ukraynalı turistlerin girişlerine açık olan ülkelerden Türkiye, Rusya, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, , Mısır, Maldivler ve Dominik Cumhuriyeti hala yeşil listede bulunuyor.

UKRAYNA’YA GİRİŞ KURALLARI

Ukrayna, hem vatandaşları hem de yabancılar ve vatansız kişiler için ülkeye girişlere izin veriyor. Yabancıların Kovid-19 dahil tedaviyi kapsayan sağlık sigortasına sahip olmak zorunda.

Yeşil bölge ülkelerinden Ukrayna’ya gelenler karantinaya alınmıyor, bir kişi kırmızı bölgedeki bir ülkeden gelirse, 14 gün kendini tecrit etmek zorunda.

Kendi kendine izolasyonu sona erdirmek isteyen kişi ise Ukrayna’da bir PCR testine girebilir veya Ukrayna’ya girmeden 48 saat önce yapılan böyle bir analizin sonucunu sunabilir. Karantinanın sonlandırılması koşulu, kişinin hasta olmadığını doğrulayan negatif bir test ile sağlanabilir.

Karantina kuralları tüm ziyaretçiler için aynıdır ve yolcunun bulunduğu ülkenin sınıflandırıldığı renk bölgesine bağlıdır.