Ukrayna’ya destek devam ediyor: Uluslararası kanallar, Konser Maratonu ile Ukrayna’ya moral verdi

Güncel
qha muhabir
28 Mart 2022, 09:00
qha muhabir
28 Mart 2022, 09:00

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine karşı çıkan ülkeler, 27 Mart 2022 tarihinde Polonya televizyonunun düzenlediği ortak yayında bir araya geldi. Uluslararası konser maratonu, Türkiye’nin başkenti Ankara’daki Ulus Meydanı’nda dev ekranda gösterildi. Maratona; Kanada, Avusturya, Çekya, İrlanda ve pek çok ülkenin liderleri konuşmalarıyla ve ünlü sanatçılar şarkılarıyla destek verdi. Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar da meydandaki gösterime katılarak Kırım Haber Ajansına (QHA) konuştu.

Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırılarına devam ederken, Ukrayna’ya uluslararası düzeyde destekler sürüyor. Ukraynalı sığınmacılara ev sahipliği yapan ülke Polonya, ülkesinin kanalından konser maratonu yayınladı. Maraton içerisinde Ukrayna’ya destek olan ülkeler devlet başkanları,  başbakanları ve sanatçılarıyla yayında yer aldı. Yayın, Ankara’nın Ulus semtindeki meydanında dev ekranla gösterildi. Yayını izlemeye birçok Ukraynalı, Kırım Tatarı ve Türk vatandaş gelerek desteğini gösterdi.

Maratonda, #Stop War, #StayWith Ukraine, #SaveUkraine, #SaveUkrainianLives, #Stoprussia, #SaveMariupol, #HelpUkrainianPeople etiketleri yayında yer aldı.

ÜLKE LİDERLERİ DE KONSER MARATONUNA KATILDI

Konser Maratonunda İrlanda Başbakanı Micheál Martin, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ve Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer,  Arnavutluk Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, Malta Devlet Başkanı George Vella, Çekya Başbakanı Petr Fiala, Slovenya Başbakanı Janez Janša, Kanada Başbakanı Justin Trudeau yer aldı. Ukrayna’ya destek olduklarını söyleyen ülke liderleri Rusya’nın işgal girişimini kınadıklarını belirtti.

ÜNLÜ SANATÇILAR, UKRAYNA’YA DESTEK İÇİN SAHNEYE ÇIKTI

Maratona katılan grup ve şarkıcılar, Within Temptation, Bastille, Salvador Sobral, Beissoul&Einius, Brainstorm, Sting, Nino Katamadze, Okean Elzı, MONATIK Tina Karol, The Hardkiss, Imagine Dragons Ukrayna halkına şarkılarıyla moral verdi.

VASIL BODNAR: TÜM DÜNYA UKRAYNALILARA DESTEKLERİYLE MORAL VERİYOR

Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar) maratona katılan ülkelere teşekkür etti. Bodnar, “Tüm dünya Ukraynalılara ahlaki, mali ve birçok konuda destekleriyle moral veriyor” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin Antalya Diplomasi Forumundan önce gerçekleştirdiği Üçlü Zirveye değinen Bodnar çabaların devam ettiğini belirtti. Bodnar, “İkili görüşmeler için Türkiye platform olabilir, bu hareket Ukrayna ile dayanışma gösteren bir hareket” bilgisini kaydetti.

Büyükelçi Bodnar, “Ayrı bakıma muhtaç olan yetim çocuklar son haftalarda bodrum ve sığınaklarda kalmak zorunda kaldılar. Neyse ki bugün Türkiye’ye yaklaşık 160 yetim çocuk tahliye edildi. Bu Türkiye’nin ne kadar insancıl ve açık olduğunu gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

KATERINA BODNAR: TAHLİYE EDİLMESİNİ BEKLEDİĞİMİZ ÇOCUKLAR ÇOK ÖZEL KİMSESİZ ÇOCUKLAR

Büyükelçi Vasıl Bodnar’ın eşi Katerına Bodnar (Kateryna Bodnar) da tahliye edilen Ukraynalı çocukları ele alarak, Türkiye Cumhuriyetine teşekkür etti. Bodnar, “Tahliye edilmesini beklediğimiz çocuklar çok özel kimsesiz çocuklar” dedi.

YULİYA BİLETSKA: DÜNYA BİZİMLE, TÜRKİYE BİZİMLE, BUNU HER GÜN GÖRÜYORUZ

Ukrayna Dernek Başkanı Yuliya Biletska da QHA mikrofonlarına konuşarak, Ukraynalılar için destek olan Türk halkına teşekkür etti. Biletska, “Dünya bizimle, Türkiye bizimle, bunu her gün görüyoruz. Buraya gelen sığınmacılara destek var. Türk halkı evlerinin kapısını açıyor. Bu bizi inanılmaz duygulandırıyor” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA’NIN GÖZYAŞINA, ACISINA ORTAĞIZ”

Kırım Haber Ajansı (QHA) Maraton Konseri için Ulus Meydanında toplanan halka da mikrofon uzatarak duygularına tercüman oldu. Türk vatandaş Mehmet Korkmaz, “Putin’in işgal girişiminden derhal vazgeçmesini davet ediyoruz. Ukrayna’nın gözyaşına, acısına ortağız. Bu gözyaşların bir an önce dinmesi için bekliyoruz” diye konuştu. Putin’e seslenen Korkmaz, “Don’t kill more children (Daha fazla çocuk öldürme), you have to go home but your home (Eve dön, ama kendi evine)” dedi.