Ukrayna'ya bağlı Kırım Savcılığı, işbirlikçi cezaevi müdürüne soruşturma başlattı

Haberler
Ömer Kaya
22 Aralık 2021, 15:51
Ömer Kaya
22 Aralık 2021, 15:51

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Savcılığı, Kırım’ın işgalinden sonra işgalci yönetimle iş birliği yapan eski Kerç Cezaevi Müdürüne Ukrayna Ceza Kanunu’nun 111. maddesi 2. fırkası (vatana ihanet) çerçevesinde suçlama yöneltti. İlgili madde, on ila on beş yıl hapis cezası uygulanmasını öngörüyor.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar Kenti Savcılığı basın servisinden dün yapılan açıklamada, 2014 yılında Rusya Kırım’ı işgal ettikten sonra Ukrayna’ya ihanet eden bir şahsa daha vatana ihanet suçlamasının yöneltildiğini duyuruldu. Açıklamaya göre, mahkeme öncesindeki soruşturma kapsamında, şüphelinin Kırım Yarımadası’nın işgalinden önce Ukrayna Devlet Hapishane Hizmetine bağlı Kerç cezaevinde müdür olarak görev yaptığı belirlendi.

UKRAYNA’YA BAĞLI KIRIM SAVCILIĞI, İŞBİRLİKÇİ CEZAEVİ MÜDÜRÜ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTI

Savcılıktan yapılan açıklamada, 2014 yılında şüpheli şahsın Rusya Federasyonu’na bağlı işgal yönetimine hizmet etmeye başladığı aktarılarak, ” Sözde Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol’deki 1 numaralı cezaevi müdür yardımcısı görevine yasa dışı bir şekilde getirildi.” denildi. Şahsın daha sonra işgalci makamlarınca 2 numaralı cezaevi müdürü olarak atandığını belirtilen açıklamada, “Böylece silahlı çatışma koşullarında düşman tarafına geçen şahıs, yabancı bir devletin temsilcilerine Ukrayna karşıtı faaliyetlerde bulunmaya yardım etti, ayrıca eylemleri ve kararlarıyla Rus işgal makamlarının yarımadadaki oluşumuna katkıda bulundu.” ifadeleri kullanıldı.

QHA’ya konuşan kaynak söz konusu şüphelinin isminin Aleksey Bobrikov olduğunu bildirdi. Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Savcılığı, vatana ihanet çerçevesinde 294 yargı sürecinin devam etti bildirdi. Söz konusu yargı süreçleri bağlamında 523 kişiye karşı suçlama yöneltildi, 162 iddianame mahkemeye gönderildi ve 3 dava çerçevesinde nihai kararlar açıklandı.

https://qirim.news/ru/novosti/byvshemu-nachalniku-kerchenskoj-ispravitelnoj-kolonii-grozit-do-pyatnadtsati-let-lisheniya-svobody-za-gosudarstvennuyu-izmenu/?fbclid=IwAR05nO2tWZdmhVds3FpveTc2DELDRVu_j90fgH0t1c0B0tKD4s3nCB9eLME