Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığı bir sözde hakim hakkında daha iddianame hazırladı

Haberler
Anife Bilal
02 Kasım 2020, 20:23
Anife Bilal
02 Kasım 2020, 20:23

Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da yaşayan Kırım Tatarları ve Ukrainlere karşı yasa dışı mahkeme kararları alan sözde hakimlerin hukuki bir şekilde cezalandırılmasına yönelik çalışmalara devam ediyor. Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığının, bir sözde hakim hakkında daha iddianame hazırladığı öğrenildi.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcılarının birine yönelik yürütülen kovuşturma ile bağlantılı olan sözde hakim hakkında hazırladığı iddianameyi mahkemeye gönderdi. 2 Kasım 2020 tarihli iddianameye göre, sözde hakimin 12 ile 15 yıl hapis cezasına çarptırılma ihtimali bulunuyor.

İŞBİRLİKÇİ HAKİM VATANA İHANETLE SUÇLANIYOR

Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı tarafından yapılan açıklamada, Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’ya ihanet ederek işgalci yönetimle iş birliği yapan ve işgalcilerin oluşturduğu sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesinde görev yapmaya başlayan hakim hakkında hazırladıkları iddianameyi mahkemeye gönderdikleri bildirildi. İşbirlikçi hakimin vatana ihanetle suçlandığını ifade edildi.

Açıklamada, soruşturma sonucu söz konusu hakimin 2014 yılından sonra Ukrayna halkına bağlılık yeminine ihanet ederek işgalci yönetim tarafından yasa dışı oluşturulan mahkemede sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Başkan Yardımcısı görevini yapmaya başladığı belirtildi. 

İlgili şahsın Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü yıkıcı faaliyetlere yardımcı olarak, işgalci yönetimin oluşturulmasına ve güçlenmesine katkıda bulunduğu belirtilen açıklamada, “Sözde hakim Rusya mevzuatını yasa dışı kullandı. İşgalci soruşturma görevlilerinin, sözde ‘26 Şubat davası’ kapsamında alıkonulanların tutukluluk sürelerinin uzatılmasına dair taleplerini inceledi ve KTMM liderlerinden birinin tutuklanma süresini uzatma kararları aldı.” denildi.

Kırım Savcılığı tarafından yapılan açıklamada hakkında iddianame hazırlanan şahsın ismi belirtilmiyor. Daha önce Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov hakkında mahkumiyet kararı alan sözde hakim hakkında hazırladığı iddianameyi mahkemeye gönderildiğini bildirmişti.