Ukrayna’ya askeri yardımın arttırılmasına dair yasa tasarısı ABD Senatosu’nda

02 Ağustos 2020, 20:34

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Cumhuriyetçi ve Demokrati Parti senatörleri tarafından Ukrayna’ya beş yıl boyunca her yıl 300 milyon dolarlık askeri yardım tahsis etmesini öngören bir yasa tasarısı sunuldu. 

Yasa tasarısında ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı’na Ukrayna’ya ekonomik ve siyasi reformları uygulamasında ve ABD’nin Ukrayna Özel Temsilcisinin atanmasında yardımcı olacak bir çalışma grubu oluşturulması da teklif edildi. 

Söz konusu yasa tasarısının girişimcilerinden Demokrati Parti senatörü Chris Murphy konuyla ilgili açıklamada , “Ukrayna’da güvenlik alanında iş birliğine dair yasa Ukrayna’ya yardımın arttırılması yoluyla iki ülke arasındaki ilişkileri iyileştirecek. Ayrıca ABD, Ukrayna’da siyasi reformların uygulanması ve Rus saldırganlığına karşı koyma konusunda Ukrayna’ya destek vermeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı. 

Bilindigi gibi Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, 24 Temmuz 2020 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Joseph Pennington ile bir araya gelmişti. Görüşme sırasında Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insan haklarının ihlali ve Rusya’ya karşı yaptırımlar arttırılması ile ilgili konular ele alınmıştı.

ABD
askeri yardım
Ukrayna