Ukrayna'ya ait kargo uçağı Yunanistan'da düştü: Tehlikeli madde mi taşıyordu?

Güncel
qha muhabir
17 Temmuz 2022, 11:27
qha muhabir
17 Temmuz 2022, 11:27

Ukraynalı bir firmaya ait, tehlikeli madde taşıyan Antonov An-12 tipi kargo nakliye uçağı, Yunanistan’ın kuzeyine düştü. Ukrayna merkezli “Meridian” havayolu şirketi, Sırbistan’dan Ürdün’e kargo taşıyan An-12 uçağının Yunanistan’da düştüğünü doğruladı.

Ukraynalı bir firmaya ait tehlikeli madde taşıyan Antonov An-12 tipi kargo nakliye uçağı, 16 Temmuz 2022’yi 17 Temmuz 2022 tarihine bağlayan gece, Yunanistan’ın kuzeyindeki Kavala’da düştü. Yetkililer, uçağın düştüğü Kavala’nın Palaiohoriou bölgesindeki itfaiye güçleri ve ilk yardım ekipleri dahil herkesin olay yerinden uzaklaşmasını istedi.

Bölge sakinlerinden de pencerelerini kapatmaları ve binadan çıkmamaları istendi. Patlayıcı uzmanlarından oluşan bir ekip ise alınacak tedbirleri kararlaştırmak üzere olay yerine doğru harekete geçti.

Pilot motor arızası bildirdi

KAZADAN ÖNCE MOTOR ARIZASI BİLDİRİLDİ

Mürettebat, kazadan önce motorlardan biriyle ilgili bir arıza olduğunu bildirerek acil iniş izni istedi. Yunanistan, uçağın Selanik şehrinin havaalanına veya Kavala havaalanına inmesine izin verdi. Pilot ikinci yol seçse de başarılı iniş gerçekleştiremedi. Görgü tanıklarına göre, uçak havadayken alev aldı ve hızla alçaldı. Hemen ardından ise düşerek infilak etti.

Ukrayna merkezli “Meridian” havayolu şirketi, Sırbistan’dan Ürdün’e kargo taşıyan An-12 uçağının Yunanistan’da düştüğünü doğruladı. Ölen sekiz mürettebatın tamamının Ukrayna vatandaşı olduğunu bildirdi.