Ukrayna ve Türkiye, Gürcistan'daki Agile Spirit tatbikatına katılıyor

Haberler
E. K.
26 Temmuz 2021, 17:40
E. K.
26 Temmuz 2021, 17:40

Gürcistan’ın Senaki kentinde bu yıl onuncusu düzenlenen “Agile Spirit 2021” çok uluslu ortak askeri tatbikatı başladı. Tatbikata, 15 ülkeden 2 bin 500’den fazla asker katılıyor.

Gürcistan’ın Senaki kentinde bu yıl onuncusu düzenlenen “Agile Spirit 2021” çok uluslu ortak askeri tatbikatı başladı. Senaki’deki askeri üste düzenlenen tatbikatın açılış törenine, Gürcistan Savunma Bakanı Juanşer Burçuladze ve katılımcı ülkelerin ataşelik personeli katıldı. Tatbikata; Ukrayna, Türkiye, Gürcistan, ABD, Birleşik Krallık, Polonya, Romanya, Letonya, Estonya, Almanya, Azerbaycan, İspanya, Kanada, İtalya ve Litvanya olmak üzere 15 ülkeden 2 bin 500’den fazla asker katılıyor.

Agile Spirit 2021’in, söz konusu çok uluslu askeri tatbikatlar tarihinin en büyüğü olduğu belirtilirken, tatbikatın ana amacının, NATO ve ortak kuvvetler arasındaki iş birliğini geliştirmek, çok uluslu bir ortamda gerçek zamanlı operasyonların planlanması ve yürütülmesinde operasyonel yetenekleri güçlendirmek, uluslararası güvenlikte işbirliğini geliştirmek olduğu kaydedildi.