Ukrayna ve Rusya müzakere heyeti İstanbul’da bir araya gelecek

Güncel
qha muhabir
28 Mart 2022, 15:31
qha muhabir
28 Mart 2022, 15:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya devlet başkanı Vladimir Putin dün telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının görüşmeye ilişkin verdiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Putin, bir sonraki müzakere toplantısının İstanbul’da yapılacağı konusunda anlaştı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları 33. gününde devam ederken; dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya devlet başkanı Vladimir Putin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, liderler Ukrayna-Rusya Savaşının son görüşmeleri ele alırken müzakere süreçleri de masaya yatırdı.

Erdoğan görüşmede, Ukrayna ile Rusya’nın kalıcı ateşkesin bir an önce sağlanması ve bölgedeki insani durumun iyileştirilmesi için Türkiye’nin çaba sarf etmeye devam edeceğini dile getirdi.

Öte yandan, bugün Ukrayna Halkın Hizmetkarı Partisi lideri, Ukrayna Milletvekili David Arahamiya, İstanbul’da yapılacak olan Rusya müzakereleri hakkında konuştu. Arahamiya, “Şu an yoldayız. Lojistik sıkıntılardan dolayı geliş saatimiz geç görünüyor. Rus heyetin uçağı yarım saat önce kalktı. Görüşme, yarın saat 10:00’da başlayacak” açıklamasını yaptı.

UKRAYNA VE RUSYA HEYETİ İSTANBUL’DA BİR ARAYA GELECEK

Bu çerçevede, Erdoğan ve Putin’in, Rusya ile Ukrayna’nın müzakere heyetlerinin İstanbul’da bir araya gelmesine ilişkin mutabakata vardığı belirtildi. Ayrıca, Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov da görüşmelere ilişkin süreci teyit etti.

UKRAYNA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ VASIL BODNAR, MÜZAKERE SÜRECİNİ QHA’YA ANLATMIŞTI

Ukrayna için uluslararası kamuoyu desteği vermek amacıyla başlatılan uluslararası ortak TV yayını, Ankara Ulus Atatürk heykeli önündeki dev ekranda takip eden Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar), Kırım Haber Ajansına (QHA) Türkiye’nin müzakere sürecindeki konumu hakkında, “Türkiye, müzakere sürecinde platform ülke olabilir, böyle bir bilgi geldi” demişti.

TÜRKİYE, MÜZAKERE SÜRECİNİN NERESİNDE?

Türkiye, Rusya’nın askeri hareketliliği ile başlayan gerginlik ve savaşın ilk günü olan 24 Şubat 2022’den bu yana Ukrayna ve Rusya ile ikili temaslar sağlıyordu. Türkiye’nin arabuluculuk rolünü üstelenmesi için çalışmalar yürütüldü. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, her iki tarafın da kalıcı ateşkes sağlaması için, ülkelerin liderleri Zelenskıy ile 5 kez, Putin ile 3 kez beraberinde de ülkelerin yetkilileriyle 20’yi aşkın görüşmeler gerçekleştirdi.

Rusya ile Ukrayna’nın diplomasiden yana olması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, bölgedeki siviller için acil ateşkes çağrısı yapmıştı. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önderliğinde 10 Mart’ta Antalya Diplomasi Forumu öncesinde Üçlü Zirve gerçekleşmişti. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir araya gelmişti. Görüşmelerde kalıcı çözüm sağlanamamışsa da savaşın son gelişmeleri ve müzakere süreçleri ele alınmıştı. Türkiye Dışişleri Bakanı son olarak Rusya’yı resmi ziyarette bulunarak Sergey Lavrov ile müspet sonuçların görülebileceği bir görüşme sağlamıştı.

Rusya ile Ukrayna müzakere heyeti ilk olarak 28 Şubat’ta Belarus sınırında masaya oturmuştu. Heyet son olarak 14-15 Mart’ta video konferansla görüşme yapmıştı. Çatışmanın sürdüğü bölgelerde insani koridorların açılması ve sivillerin tahliyesi konusunda anlaşılmıştı.