Ukrayna ve Rusya heyetleri, İstanbul Dolmabahçe Çalışma Ofisinde bir araya geldi

Güncel
Ömer Kaya
29 Mart 2022, 09:14
Ömer Kaya
29 Mart 2022, 09:14

Ukrayna ve Rusya müzakere heyetlerinin yeni görüşmesi, bugün İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşti. Basına kapalı olan görüşme, 10.30 itibarıyla başladı ve üç saate yakın sürdü. Müzakerelerin iki gün süreceği açıklandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı saldırı ve işgal girişimi ikinci ayına girdi. Taraflar, Türkiye’nin diplomatik çabaları sonucu bu kez müzakere için İstanbul’da bir araya gelecek. Rusya ve Ukrayna taraflarının bugün gerçekleşecek olan müzakere görüşmesi için heyetler İstanbul’a dün gece saatlerinde iniş yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, GÖRÜŞME ÖNCESİ TARAFLARLA AYRI AYRI TOPLANTI YAPACAK

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı öncesi Rusya ve Ukrayna heyetleriyle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacak.

Ukrayna ve Rusya heyetleri Dolmabahçe Sarayı’nda bir araya geliyor

RUSYA VE UKRAYNA HEYETLERİ İSTANBUL’DA

Rus heyeti, Ukrayna ile yapılacak yüz yüze müzakereler için 28 Mart’ta TSİ 16.00’da İstanbul’a geldi. Ukrayna heyeti de, aynı gün saat 22.00’de Atatürk Havalimanı’na indi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşecek toplantı öncesi Rusya ve Ukrayna heyetleriyle kısa bir görüşme yapacaklarını açıkladı.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDA TÜRKİYE’NİN DİPLOMATİK ÇABALARI SÜRÜYOR

Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırılarının başlangıcından bu yana ateşkesin sağlanması için yoğun diplomatik çabalarını aralıksız sürdürebilen sayılı ülkelerin başında geliyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile 5 kez, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 3 kez telefonda görüştü. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna taraflarının cumhurbaşkanları başta olmak üzere 20’yi aşkın dünya lideriyle defalarca görüştü.