Ukrayna ve Romanya deniz kuvvetlerinin tatbikatı sona erdi

08 Eylül 2019, 10:17

Ukrayna ve Romanya deniz kuvvetlerine mensup gemilerin “Riverine 2019” adı verilen ortak tatbikat 7 Eylül 2019’da sona erdi. Mayın tarama ve arama kurtarma gemilerinin katıldığı üç gün süren tatbikat Karadeniz ve Karadeniz’e açılan iki ülkenin nehir deltalarında hayata geçirildi. Mayın arama gemileri ve arama kurtarma botlarının NATO standartlarına göre planlanan ortak tatbikat özellikle Tuna Nehri’nin Karadeniz ile birleştiği deltada gerçekleştirildi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri, Sahil Muhafaza ve Sahil Savunma Komutanlığına bağlı gemiler manevra kapsamında, mayın arama ve güverteden denize düşen mürettebatı arama faaliyetleri gibi alanlarda ortak devriye görevi gerçekleştirdi. Özellikle nehir yataklarında seyre müsait hafif tonajlı Gyurza-M sınıfı “Ak Kerman” ve “Vyshgorod” isimli askeri gemilerin katıldığı tatbikatın özelliği nehir deltaları ve nehir yataklarında verilecek görevleri yerine getirmek olarak tanımlandı.

Romanya Deniz Kuvvetleri ise tatbikata zırhlı sahil devriye botları, mayın arama ve nehir gemileri ile katıldı. Ukrayna Savunma Bakanlığından tatbikat kapsamında helikopterlerin de görev yaptığı bildirildi.

Romanya
tatbikat
Ukrayna