Ukrayna ve Polonya'dan Rusya'ya ortak çağrı: Kırım'ın işgaline son ver!

Haberler
E. K.
12 Ekim 2020, 19:03
E. K.
12 Ekim 2020, 19:03

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ortak açıklama yayımlayarak, Rusya’yı Kırım’ın işgaline son vermeye davet etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy bugün, ülkeye çalışma ziyareti gerçekleştiren Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile bir araya geldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanının basın servisinin bildirdiğine göre, taraflar yayımladıkları ortak açıklamada, Rusya’yı Kırım’ın işgaline ve Donbas’taki saldırganlığına son vermeye çağırdı.

KIRIM’IN İŞGALDEN KURTARILMASI İÇİN İŞ BİRLİĞİ

Basın servisinden konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Ukrayna ve Polonya Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine duyduğu saygıyı vurgularken, aynı zamanda Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin yasa dışı işgaline ve Donbas’ta devam eden saldırganlığa son verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Polonya Cumhuriyeti, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin işgalden kurtarılmasına yönelik uluslararası platform çerçevesinde Ukrayna ile iş birliğine ilgi duymaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Polonya Cumhuriyeti’nin, Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içerisinde egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği yeniden teyit ettiği belirtildi.

DUDA: KIRIM KONUSU ÇOK ÖNEMLİ

Bugünkü görüşmede güvenlik konusuna çok dikkat edildiğini kaydeden Duda, Polonya’nın Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini belirterek, Kırım’ın işgali nedeniyle uygulanan yaptırımların işgal son bulana kadar devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Duda, “Polonya, Ukrayna sınırları ve bu sınırların uluslararası tanınmış sınırlara geri dönmesi gerektiği konusunda Ukrayna ile omuz omuza duruyor, bu da, Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerinin bir kısmı üzerindeki kontrolü yeniden sağlaması ve Ukrayna’nın Kırım üzerindeki kontrolünü yeniden sağlaması anlamına geliyor. Kırım meselesinin de çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Duda, Polonya’nın, Kırım’ın işgali son bulana kadar Rusya’ya uygulanan yaptırımların devam etmesi konusunu tüm uluslararası platformlarda gündeme getirdiğini vurguladı.