Ukrayna ve Müslüman ülkeler arasındaki ekonomik işbirliği

26 Mayıs 2020, 14:29

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Türkiye, Azerbaycan, Mısır, Malezya ve Suudi Arabistan gibi Müslüman ülkelerle yapılan ekonomik iş birliği konusunda bilgi verdi.

AZERBAYCAN: EN BÜYÜK HAM PETROL TEDARİKÇİSİ

Bakanlığın yaptığı açıklamada, Azerbaycan petrol şirketi SOCAR’ın Ukrayna’ya ithal edilen toplam ham petrol hacminin yüzde 90’ından fazlasını temin ettiğini bildirdi. Yapılan açıklamada, “SOCAR, Ukrayna’da değeri 300 milyon dolardan fazla olan bir dizi altyapı projesi gerçekleştiriyor ve sosyal projelere ve bilimsel altyapının geliştirilmesine yatırım yapıyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Kasım 2019’da, Ukrayna’da faaliyet gösteren Azerbaycan telekomünikasyon şirketi “Bakcell”in ülke pazarına 734 milyon dolarlık ek yatırımlar getirdiğine dikkat çekildi.

MISIR: AFRİKA’DAKİ EN BÜYÜK EKONOMİK ORTAK

Dışişleri Bakanlığı, Mısır’ı Afrika kıtasında Ukrayna’nın en büyük ticaret ve ekonomik ortağı olarak nitelendirdi.

Açıklamada, “2017’de ‘Tatra-Yug’ şirketi 15 tramvay satın alma ihalesini kazandı. Bu büyüklükte bir proje Ukrayna tramvay vagonları üreticileri için Orta Doğu ve Afrika’da bir ilk oldu. Mayıs 2020 tarihi itibariyle 8 tramvay kullanılmaya başladı. 2020 yılının sonuna kadar ise kalan tramvaylar Mısır’a teslim edilecek.” denildi.

MALEZYA İLE UZAY TEKNOLOJİLERİ KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİ YAPILIYOR

Malezya ile yapılan iş birliği hakkında bilgi veren Bakanlık, Ukrayna devlet havacılık şirketi Pivdenmash’ın Malezya’da çeşitli amaçlarda kullanılan mikro ve nano uyduların yörüngeye gönderilmesi için uçak tipi fırlatmaya sahip bir roket sisteminin geliştirilmesi ve işletilmesinde yer alacağını belirtti.

TÜRKİYE İLE BİR ÇOK ALANDA BÜYÜK ÖLÇEKLİ PROJELER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Uzmanların tahminlerine göre, Ukrayna’daki Türk yatırımlarının toplam hacmi yaklaşık üç milyar dolara ulaşıyor. Yapılan açıklamada, “Motor ve gemi yapımı, havacılık ve uzay, cihaz üretimi alanlarında bir dizi ortak büyük ölçekli yüksek teknoloji projeleri uyguluyoruz. Uzay ve savunma endüstrilerindeki işbirliğimiz yaklaşık 30 projeden oluşuyor.” ifadelerine yer verildi.

İlgili haber: “Türkiye ve Ukrayna birbirinin rakibi değil tamamlayıcısı olan ülkeler”

SUUDİ ARABİSTAN UKRAYNA’DAKİ TARIM SEKTÖRÜ İLE İLGİLENİYOR

Ukrayna, Suudi Arabistan ile tarım alanında iş birliği bağlıyor. Eylül 2018’de önde gelen Suudi şirketi ‘Saudi Agricultural and Livestock Investment Co”, Ukrayna’daki Mriya tarım şirketini satın almıştı.

Bunun dışında Dışişleri Bakanlığı, Nisan 2020’de Suudi pazarına ilk 60 bin ton yerli buğday tedariki ve Ukrayna-Suudi Arabistan ilişkilerinin tarihinde ilk kez Ukrayna’da yetiştirilen Karadeniz buğdayının ihracatı ile ilgili sözleşme imzalanması konusunda anlaşmaya varıldığını belirtti.


Azerbaycan
malezya
mısır
Suudi Arabistan
Türkiye
Ukrayna
Bunlara da bakın: