Ukrayna ve ABD Savunma Bakanları görüştü: ABD, Rus saldırganlığına karşı Ukrayna'nın yanında

Güvenlik
E. K.
02 Nisan 2021, 12:06
E. K.
02 Nisan 2021, 12:06

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ve Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya’nın askeri saldırganlık girişimine ilişkin görüşme gerçekleştirdi. ABD tarafı, Rus saldırganlığının artması durumunda Ukrayna’yı yalnız bırakmayacağını vurgulayarak; Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığın amacına ulaşmasına izin vermeyeceğini vurguladı.

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. ABD tarafının inisiyatifi ile 1 Nisan 2021’de yapılan görüşme sırasında; bakanlar, Ukrayna ile ABD arasında güvenlik ve savunma alanında işbirliğini güçlendirmenin yollarını görüştüler.

Ukrayna Savunma Bakanlığından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Savunma Bakanı, ABD’li mevkidaşını geçici işgal altındaki Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki cephe hattı, Kırım ve Ukrayna devlet sınırı boyunca olan durumun askeri-siyasi yönleri hakkında bilgilendirdi. Bakan Taran, Rusya’nın Donbas bölgesinde durumu sistemli bir şekilde kötüleştirdiğini ve ateşkes rejimine uymak istemediğini kaydetti.

ABD, UKRAYNA’YA RUSYA’NIN ASKERİ SALDIRGANLIĞINA KARŞI DESTEĞİNİ YİNELEDİ

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya Federasyonu’nun son eylemlerinden duyduğu endişeyi dile getirerek; Ukrayna Savunma Bakanına, Rusya’nın Donbas ve Kırım’da devam eden saldırganlığı bağlamında Ukrayna’yı desteklemeye hazır olduğunu ifade etti. Austin, Rus saldırganlığının artması durumunda, ABD’nin Ukrayna’yı yalnız bırakmayacağını ve Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya yönelik saldırgan amaçlarının gerçekleşmesine izin vermeyeceğini vurguladı.

Görüşmeye ilişkin Pentagon’dan yapılan açıklamada; Bakan Austin’in, ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve Avrupa-Atlantik rotasına tam desteğini yinelediği, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda son zamanlarda artan saldırgan ve kışkırtıcı eylemlerini kınadığı ve Donbas’ta 26 Mart’ta dört Ukraynalı askerin ölümü nedeniyle Bakan Taran’a başsağlığı dilediği belirtildi.