Ukrayna ve ABD'den stratejik işbirliğine ilişkin ortak açıklama

Haberler
Anife Bilal
02 Eylül 2021, 14:20
Anife Bilal
02 Eylül 2021, 14:20

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından, Ukrayna ve ABD arasındaki stratejik ortaklığa ilişkin açıklama yayımlandı. Açıklamada; güvenlik, savunma, demokrasi, adalet, insan hakları, enerji güvenliği, iklim, ekonomik kalkınma ve Kovid-19 salgınına karşı alınacak önlemler gibi konular ele alındı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, dün Beyaz Saray’da görüştü. Görüşmeden sonra iki ülke arasındaki stratejik ortaklığa dair ortak bir açıklama paylaşıldı. Güvenlik ve savunma, demokrasi, adalet, insan hakları, enerji güvenliği, iklim, ekonomik kalkınma ve Kovid-19 salgınına karşı alınacak önlemler gibi bir dizi konunun ele alındığı açıklamada, “Ukrayna ile ABD, 21. yüzyılın zorluklarına karşı koymak için öncelikleri yeniden belirlenen ve kaynaklara sahip olan Stratejik Ortaklık Komisyonu’nu yeniden faaliyete geçiriyor. Seviyesi yükselmiş olan ortaklığımızın statüsünü belirlemek için, ABD Dışişleri Bakanı ile Ukrayna Dışişleri Bakanı, bu sonbaharda Vaşington’da (Washington) düzenlenecek Stratejik Ortaklık Komisyonu toplantısında yeni bir Tüzük onaylamayı planlıyor” ifadeleri kullanıldı.

GÜVENLİK VE SAVUNMA KONULARI

ABD’nin Ukrayna ile birlikte Rus saldırganlığına karşı koymaya devam edeceğini belirtilen açıklamada, “Ukrayna doğusundaki savaş ve Kırım’ın işgali dahil olmak üzere Rusya’nın saldırganlığı 14 binden fazla Ukraynalının hayatına mal oldu. Avrupa ve Karadeniz bölgesini istikrarsızlaştırdı ve ayrıca küresel kurallara dayalı düzeni tehlikeye attı. ABD, Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhak etme girişimini tanımıyor ve hiçbir zaman tanımayacaktır” değerlendirmesi yapıldı. Bunun yanı sıra ABD yönetimi, Kırım Platformu’nun işgal altında bulunan toprakların geri alınması için bir araç olarak kullanılmasına destek verdiğini vurguladı.

Belgede, Ukrayna ile ABD arasında savunma ve güvenlik alanında stratejik işbirliğinin güçlendirilmesi için temel oluşturan Stratejik Savunma Çerçeve Anlaşması’nın hazırlıklarının tamamladığı bildirildi. Yayımlanan açıklamaya göre, ABD, Ukrayna’ya Javelin sistemleri ve diğer savunma ekipmanlarını da kapsayan 60 milyon dolarlık yeni bir güvenlik yardım paketi sağlayacak.

SİBER GÜVENLİK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ

İki ülke yönetimi, siber güvenlik alanında ikili işbirliğini, bilgi alışverişini ve finans sektörü de dahil olmak üzere Ukrayna’nın siber potansiyelini geliştirme konusunda ABD’den destek almak için, Kıyiv’de ekim ayında 4. ABD-Ukrayna İkili Siber Diyalog toplantısını düzenlemeyi planlıyor.

ABD’DEN 463 MİLYON DOLARLIK DESTEK

Açıklamada, ABD hükumetinin bu yıl Ukrayna’ya; demokrasi, insan hakları, yerel yönetim ve ademi merkeziyetçilik, özelleştirme ve yargı reformu odaklı programlar da dahil olmak üzere 463 milyon dolardan fazla yardım sağlamayı planladığı ifade edildi.

ENERJİ VE İKLİM 

Belgede, Ukrayna enerji sistemindeki sistemik farklılıkları gidermek, Ukrayna enerji sektörünün yatırım çekiciliğini güçlendirmek ve yabancı yatırımları çekmek için iki ülke arasındaki Enerji ve İklim Üzerine Stratejik Diyaloğunun yoğunlaştırması öngörülüyor. Ayrıca taraflar, Ukrayna’ya çeşitli kaynaklardan gaz tedarik etme kapasitesini artırma çabalarını destekliyor.

KOVİD-19 SALGININA KARŞI KOYMA VE İNSANİ DESTEK

ABD, Kovid-19 salgınına karşı koyma kapsamında Ukrayna’ya daha 12,8 milyon destek sağlamayı planlıyor. Bunun dışında ABD, Donbas’taki savaş sonucu zarar gören insanlar için 45 milyon dolarlık insani yardım sağlayacak.