Ukrayna ve 4 ülkeden ortak bildiri

Haberler
E. K.
03 Mayıs 2021, 17:57
E. K.
03 Mayıs 2021, 17:57

Polonya Anayasası’nın kabulünün 230. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katılan Polonya, Estonya, Ukrayna, Letonya ve Litvanya Cumhurbaşkanları ortak bildiri yayımladı. Deklarasyonda; halkların dayanışmasının, özellikle ortak güvenliğe yönelik modern tehditler karşısında barış, istikrar, kalkınma, refah ve direncin temel taşlarından biri olduğu vurgulandı.

Polonya Anayasası’nın kabulünün 230. yıl dönümü dolayısıyla Varşova’da bugün düzenlenen etkinliklere katılan 5 ülkenin Cumhurbaşkanları, ortak bildiri yayımladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid, Letonya Cumhurbaşkanı Egils Levits ve Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda tarafından imzalanan bildiride; halkların dayanışmasının, özellikle ortak güvenliğe yönelik modern tehditler karşısında barış, istikrar, kalkınma, refah ve direncin temel taşlarından biri olduğu belirtildi.

“GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ”

“Birinci Polonya Cumhuriyeti’nin hukuk sistemini düzenleyen bu önemli kanunun 1791 yılında kabulü, kıtamızda modern devletin yürürlüğe giren ilk anayasası ve dünyada ikinci anayasa olması nedeniyle tarihsel öneme sahipti.” denilen bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Tarihi tecrübelerimizi hatırlayarak, bölgedeki günümüz iş birliğimizin başarılarından gurur duyarak ve zorlukların bilincinde olarak geleceğe umutla bakıyoruz. Avrupa medeniyetine dayanan ortak mirasımızın ve ortak yurdumuzun refahının, aynı ev gibi Avrupa’nın da temel değerler ve ilkeler temelinde inşa edilmesini gerektirdiği inancını ifade ediyoruz. Bunlar şüphesiz: özgürlük, egemenlik, toprak bütünlüğü, demokrasi, hukukun üstünlüğü, eşitlik ve dayanışma. Birleşen Avrupa, yukarıda belirtilen değerleri paylaşan tüm ülke ve uluslara açık kalmalıdır.”

“HALKLARIN DAYANIŞMASI, ORTAK GÜVENLİĞE KARŞI TEMEL TAŞLARDAN BİRİ”

Halkların dayanışmasının, özellikle ortak güvenliğe yönelik modern tehditler karşısında barış, istikrar, kalkınma, refah ve direncin temel taşlarından biri olduğu vurgulanan bildiride, “Halklarımızla ortak tarihi paylaşan ve bugün de bizim gibi özgürlük ve demokrasinin faydalarından yararlanmaya çalışan, cesaretle haklarına saygı talep eden tüm bölge halklarının gayelerini anlayışla karşılıyor ve destekliyoruz. Hepimiz için halkların dayanışmasının, özellikle ortak güvenliğimize yönelik modern tehditler karşısında barış, istikrar, kalkınma, refah ve direncin temel taşlarından biri olduğuna inanıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanları, temsil ettikleri devletler arasındaki diyaloğu ve iş birliğini sürdürmeye kararlı olduklarını belirttiler.