Ukrayna vatandaşı kadın ve çocukların Türkiye'ye gelmesi için çalışma başlatıldı

Güncel
Anife Bilal
01 Mart 2022, 00:39
Anife Bilal
01 Mart 2022, 00:39

Kırım Milli Gelişim Vakfı ve Evkaf Vakfı Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve Kırım Tatar Milli Meclisi ile koordineli olarak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı askeri saldırganlık sonucu zor durumda kalan Ukrayna vatandaşları kadın ve çocukları Türkiye’ye göndermek ve yerleştirmek için bir girişimde bulundu.

Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Evkaf Vakfı Temsilcisi Aliye Çitakova, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinin desteğiyle Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, Ukrayna’dan gelen sığınmacıların kabul edilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını belirterek, “Göç İdaresi Ukrayna’dan gelen sığınmacıları kabul edecek. Onlara bu kategorideki kişiler için mevzuat kapsamında sağlanan tüm yardımlar sağlanacaktır. Sığınmacı gruplar Ukrayna’dan buraya gönderilecek. Bu süreci kontrol etmek için Ukrayna’da koordine merkezi kuruldu. Türkiye Göç İdaresine Ukraynalı sığınmacıları ülkeye kabul ettiği için minnettarız” diye belirtti. Çitakova yerleştirme konusunda yardımlarının sadece ilgili girişim çerçevesinde grup olarak Türkiye’ye gelen Ukrayna vatandaşlarına sağlanacağını belirtti.

UKRAYNALI SIĞINMACILARIN TÜRKİYE’YE GELMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle Ukrayna vatandaşlarının yerlerinden edildiğini ve evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını belirten Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği Konsolosu Andriy Bilık, “Türkiye ile, Ukrayna vatandaşlarına sığınmacı statüsünün verilmesi konusu üzerinde çalışıyoruz. Şu an 2 grup sığınmacının Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Kadınlar ve çocuklardan oluşan 50 ve 250 kişilik olmak üzere iki grubun Türkiye’ye gelmesi planlanıyor. İlk grubun 1 Mart’a Edirne sınır kapısına, 2. grup ise 2 Mart’a Dereköy sınır kapısına gelmesi bekleniyor. Büyükelçilik, ilgili sığınmacılara destek verilmesi ve konut, yiyecek sağlanması, sığınmacı statüsünün resmi olarak kayıt edilmesi için Türkiye Dışişleri ve Göç İdaresi ile iş birliği yaparak gerekli önlemleri alıyor. Savaş bittikten sonra ilgili vatandaşlar Ukrayna’ya dönecek. Ana şuan böyle bir sorun mevcut ve büyükelçilik onu çözmek için Türkiye devlet kurumları ve hayır kurumlarıyla iş birliği yapıyor.” dedi.

UKRAYNA VATANDAŞLARININ GELMESİ İÇİN GEREKEN ÖNLEMLER ALINACAK

Bununla birlikte Konsolos Bilık, Rus saldırılarından kaçarak tek başına Türkiye’ye ulaşan Ukrayna vatandaşlarına yardım sağlama konusunda da gerekli önlemlerin alındığını belirterek, “İleriki günlerde bu vatandaşlarının koordinasyonu ve ihtiyaçları karşılamak için gerekli eylemlerde bulunulacak” dedi.

TÜRKİYE’YE GELECEK OLAN UKRAYNALILARIN DOLDURMASI GEREKEN FORM YAYIMLANDI

Kırım Milli Gelişim Vakfı ve Evkaf Vakfı Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve Kırım Tatar Halk Meclisi ile koordineli olarak başlatılan girişim çerçevesinde Türkiye’ye gelmek isteyen Ukrayna vatandaşlarının şu formu doldurması gerektiği belirtildi:

https://forms.gle/sXDsd2GqSBuTTDjx5

Ukrayna vatandaşları, kadın ve çocuklara, barınma ve ikamet koşulları sağlanmak kaydıyla Türkiye Cumhuriyeti’nde sığınmacı statüsü verilecek. Lviv’den yola çıkan sığınmacı grubuna katılma konusunda ayrıntılı bilgi aşağıda belirtilen telefonlardan alınabilir:

+380635767740

+380635767754

Türkiye’deki süreçlerin organizasyonu için telefonla iletişime geçebilirsiniz:

+90 (531) 817 34 42  veya  +380 (67) 333 65 43 (WhatsApp)