Ukrayna uluslararası Kırım Zirvesi düzenlemeyi planlıyor

Haberler
Anife Bilal
05 Ekim 2020, 14:09
Anife Bilal
05 Ekim 2020, 14:09

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, uluslararası çapta bir Kırım Zirvesi düzenlemeyi planlıyor. 

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 5 Ekim 2020 tarihli konuşmasında, uluslararası Kırım Platformu çerçevesinde Kırım Zirvesi düzenlemeyi planladıklarını bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus işgalcilerin Kırım Tatar liderlerine yönelik siyasi zulmü konulu çevrim içi basın konferansı düzenledi. Basın konferansında konuşan Emine Ceppar, Ukrayna Dışişleri Bakanlığının oluşturmayı planladığı uluslararası Kırım Platformu hakkında bilgi verdi. Bakan Yardımcısı, ilgili platformun amacının Kırım’ı işgalden kurtarma yönündeki uluslararası çabaları birleştirmek olduğunu belirtti.

“KİLİT ETKİNLİK KIRIM ZİRVESİ OLACAK”

Bununla birlikte Ceppar, “Kırım Platformu çerçevesinde gerçekleşecek kilit etkinlik Kırım Zirvesi olacak. İlgili zirve için bir kaç tarih üzerinde düşünüyoruz. Bunlardan birisi 26 Şubat Rus işgaline Direniş Günü.” diye bildirdi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını dolayısıyla zirvenin düzenlenme tarihinin henüz belirlenemediğini kaydeden Ceppar, “Amacımız, ilgili girişime katılacak ve Ukrayna’ya siyasi söylemi en yüksek seviyede tutmaya yardımcı olacak devletlerin koalisyonunu oluşturmaktır.” dedi.

RUSYA PLATFORMA DAVET EDİLECEK

Rusya’yı da Kırım Platformu’na davet etme kararı aldıklarını belirten Ceppar, “Öte yandan Rusya Federasyonu’nun çağ dışı davranışlarını bildiğimiz için bu daveti kabul etmesini beklemiyoruz.” dedi.

KIRIM PLATFORMU

Bilindiği gibi Ukrayna yönetimi, Kırım’ın işgalden kurtarılmasına yönelik uluslararası çabaları birleştirmek için Kırım konusunun ele alındığı bir uluslararası platformun oluşturulması konusunda çalışmaya başladı.