Ukrayna Ulusal Hava Yolları kurulumu için imzalar atıldı

Ekonomi
Ömer Kaya
26 Kasım 2021, 00:38
Ömer Kaya
26 Kasım 2021, 00:38

Ukrayna yönetimi, ulusal hava yolu şirketinin kuruluşu için çalışmalara başladı. Cumhurbaşkanı Zelenskiy, kurulacak olan şirkete “Ukrayna Ulusal Hava Yolları” ismi verileceğini bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ulusal hava yolu şirketi kurulacağını duyurdu. Zelenskıy, dün Ukrayna’da gerçekleşen Büyük İnşa: Havacılık ve Turizm Forumu’nda konuştu. Yeni kurulacak şirkete Ukrayna Ulusal Hava Yolları ismi adı verilecek. Cumhurbaşkanı Zelenskiy, hava yolu şirketine ilişkin, “Ulusal hava yolu şirketimiz ve kuruluşunu resmi olarak bugün başlatıyoruz. Yetkililer sizinle detayları sonra paylaşacak.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’daki havacılık forumunda Ukrayna Altyapı Bakanlığı ve Airbus arasında ulusal hava yolu şirketine ilişkin mutabakat anlaşması imzalandı. Ukrayna medyası, 25 Kasım 2021’de Ukrayna hükumeti ile Airbus arasında toplam 22 adet uçağın satın alınması için mutabakat imzaladığı kaydedildi.

ZELENSKIY, TÜRK HAVA YOLLARI’NDAN İLHAM ALDI

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den THY çıkışı: Hayalim bu - DÜNYA  Haberleri

Zelenskıy, 2020 yılında verdiği bir demeçte, hava yolu şirketinin hayali olduğunu ve Türk Hava Yolları seviyesinde modern bir yapı kuracaklarını dile getirmişti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna’da ulusal bir hava yolu şirketi kurmak istediklerini belirterek, “Bu benim hayalim; Türk Hava Yolları (THY) seviyesinde modern bir hava yolu şirketi kurmak” demişti.