Ukrayna Ulusal Gazeteciler Birliği: İşgalciler tek bağımsız bilgi kanalını susturmak istiyor

Güncel
Anife Bilal
28 Mart 2019, 23:44
Anife Bilal
28 Mart 2019, 23:44

Ukrayna Ulusal Gazeteciler Birliği, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına karşı düzenlenen baskıları kınadı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Ulusal Gazeteciler Birliği, Kırım Dayanışması teşkilatı aktivistlerinin tutuklanmasını ve onlara yönelik yapılan baskıları “Rus yönetiminin Kırım ile gazeteciler ve insan hakları savunucuları arasındaki tek bağımsız bilgi kanalını susturma girişimi” olarak nitelendirdi.

Açıklamada ayrıca, Kırım Tatar aktivistlere ve ailelerine destek verilmesi çağrısında bulunuldu.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Aramalardan sonra 20 Kırım Tatarı alıkonularak FSB ofisine götürüldü. Aramalar sırasında evde olmayan dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u bulmak için işgalci güçler, bir mahalleyi çevirmiş ve ev sahiplerinin bulunmadığı evlere kapıları kırarak girmişlerdi.

İşgalciler gözaltına alınan Kırım Tatarlarını “Rusya’da terör örgütü olarak tanınan bir örgütün faaliyetlerini organize etmek veya örgütün faaliyetlerine katılmakla” suçluyor.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi dün ve bugün yapılan duruşmalarda 23 Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı aldı.