Ukrayna, UEFA'ya başvuruyor: Kırım'ın işgalini futbolla meşrulaştırma hamlesine cevaben

Haberler
E. K.
26 Mart 2019, 16:10
E. K.
26 Mart 2019, 16:10

Ukrayna,  PTT 1. Lig kulüplerinden İstanbulspor A.Ş. ile Ukrayna’nın işgal altındaki toprağı Kırım’da 2016 yılında oluşturulan ve UEFA tarafından tanınmayan Kırım Ligi futbol kulüplerinden PFC Kızıltaş arasında hazırlık maçı yapılması ile ilgili UEFA’ya başvurmayı planlıyor.

Konuyla ilgili QHA’ya açıklamada bulunan Ukrayna Gençlik Ve Spor Bakan Danışmanı Gayana Yüksel, UEFA’ya yapılacak başvuruda, geçici olarak işgal edilen bölgelerden takımlarla bu tür karşılaşmaların kabul edilemez olduğunun ve bu durumda İstanbulspor takımının uluslararası hukuku ihlal ettiğinin belirtileceğini kaydetti.

Yüksel, Gençlik ve Spor Bakanlığının, Ukrayna Dışişleri Bakanlığını  durumla ilgili bilgilendirdiğini, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ile irtibata geçtiğini ve Ukrayna Güvenlik Servisine de başvurduğunu aktardı.

 “27 Mart tarihinde yapılacak söz konusu maçın basına açık olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Yani maçın medyada propagandasını yapma niyeti ortada.” diyen Gayana Yüksel, bu şekilde Kırım’ın işgalci “yönetiminin” yarımadanın Rus toprağı olarak tanınması için elinden geleni yapmaya çalıştığını ve bunun için yalnızca siyasi ve ekonomik değil, aynı zamanda kültür ve spor bağlantılarını da kullandığını vurguladı.

Daha önce 27 Mart 2019 tarihinde PTT 1. Lig kulüplerinden İstanbulspor A.Ş. ile Ukrayna’nın işgal altındaki toprağı Kırım’da oluşturulan ve UEFA tarafından tanınmayan Kırım Ligi futbol kulüplerinden PFC Kızıltaş arasında hazırlık maçı yapılmasının planlandığı duyurulmuş, bunun yasa dışı bir adım olmakla birlikte işgal propagandası olduğu da bildirilmişti.