Ukrayna uçak kazasında hayatını kaybeden Ukrayna vatandaşlarının ailelerine tazminat ödeyecek

12 Ocak 2020, 16:51

Ukrayna, İran’da düşürülen Ukrayna Uluslararası Havayolları uçağında hayatını kaybeden Ukrayna vatandaşlarının ailelerine tazminat ödeneceğini açıkladı.

Ukrayna Başbakanı Oleksiy Gonçaruk, yaptığı açıklamada uçak kazasında hayatını kaybeden Ukrayna vatandaşlarının ailelerine 200 bin grivna (yaklaşık 8 bin dolar) tazminat ödeneceğini belirtirken, “Hayatı kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Devlet ailelere yasal ve maddi yardım da dahil olmak üzere kapsamlı destek ve yardım sağlayacaktır. Bunun dışında Ukrayna Uluslararası Havayolları toplu sözleşme uyarınca mürettebat üyelerinin ailelerine ödeme yapacak. Diplomatlarımız İran’dan tazminatı almak için tüm alanlard çalışıyor. Hiçbir tazminatın acıyı dindiremeyeceğini biliyorum ama Ukrayna adaleti savunuyor.” dedi.

UKRAYNA ULUSLARARASI HAVAYOLLARI UÇAĞI KAZASI

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

Daha sonra 11 Ocak 2020’de İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy yaptığı açıklamada, İran’daki Ukrayna Uluslararası Havayolları uçak kazasında hayatını kaybeden herkesin uygun bir şekilde toprağa verileceği ve kazadan sorumlu olan herkesin cezalandırılacağını ifade etmişti.

tazminat
uçak kazası
Ukrayna
Bunlara da bakın: