Ukrayna uçağının iki füze ile vurulduğu ortaya çıktı!

15 Ocak 2020, 14:03

New York Times gazetesi, Tahran’da düşen Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının, İran’a ait iki füzeyle vurulduğunu gösteren yeni bir görüntü yayınladı.

İranlı bir kişi tarafından çekildikten sonra Youtube’a yüklenen ve New York Times tarafından okuyuculara aktarılan yeni görüntüler, Tahran’dan havalandıktan dakikalar sonra düşen Ukrayna uçağının 30’ar saniye arayla fırlatılan İran’a ait iki füzeyle vurulduğunu gösteriyor. 

Füzelerin uçağa yaklaşık 13 kilometre uzaklıktaki bir askeri üsten fırlatıldığı ifade ediliyor. Ayrıca uçağın transponder (uydu alıcı-verici) sinyalinin ilk füzenin uçağı vurduktan sonra devre dışı kaldığı belirtildi.

DÜŞÜRÜLEN UÇAKTA 176 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti. Tahran yönetimi, başta uçağın İran ordusu tarafından düşürüldüğü iddialarını reddetmiş, ancak olaydan 3 gün sonra İran Genelkurmay Başkanlığı, yolcu uçağının “cruise (seyir) füzesi” olarak algılandığını ve kısa menzilli füze ile “yanlışlıkla” vurulduğunu itiraf etmişti.

Bunlara da bakın: