Ukrayna TURKSİD Derneğinden, Kırım Ailesi'ne ziyaret

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
09 Şubat 2020, 22:27
Mehmet Berk Yaltırık
09 Şubat 2020, 22:27

Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Ukrayna Derneği, 9 Şubat 2020’de Kırım Ailesi Kültür Merkezini ziyaret etti.

Derneğin bu ilk ziyaretine TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan, TURKSİD Ukrayna Kurucu Başkanı İsmet Yüksel, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, KTMM üyesi Gayana Yüksel, Kırım Derneği Genel Başkanı ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin, TURKSİD üyelerinden Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şubesi Başkanı Haluk Yaşayanlar, EkoAvrasya Derneği Başkan Yardımcısı Kemal Kurnaz ve TURKSİD’in diğer üyeleri ile aileleri katıldı.

Programın sonunda TURKSİD’in Türkiye’den gelen üyeleri, aralarında topladıkları para yardımını Kırım Ailesi’ne tahsis edilen bir sınıfın onarımı ve öğretmenlerin maaşlarına katkıda bulunmak için bağışladı.

KIRIM TATARCA YIRLAR OKUNDU, KAYTARMA OYNANDI

Kırım Ailesi bünyesindeki Kırım Tatar çocuklar ziyaret vesilesi ile gösteri düzenleyerek, Kırım Tatar yırları (şarkılar) söyleyip, kaytarma oynadılar. Türkiye’den gelerek Kırım Ailesi ilk kez ziyaret eden TURKSİD üyeleri duygusal anlar yaşadı.

Kırım Ailesi Kültür Merkezi Müdürü Anife Kurtseitova yaptığı ziyaret esnasında yaptığı konuşmada Kırım Ailesi’ni tanıtarak projelerini anlattı. Kurtseitova’dan sonra konuşan KTMM Başkanı Çubarov, Kırım Ailes’inin önemini vurgulayarak bu kültür merkezinin üstlendiği misyonu anlattı.

KIRIM AİLESİ ÇOCUKLARI, 23 NİSAN’DA ANKARA’YI ZİYARET EDECEK

Çubarov’un ardından konuşan, Kırım Ailesi’ne maddi manevi birçok yardımda bulunmuş olan TURKSİD Ukrayna Kurucu Başkanı İsmet Yüksel, Kırım Ailesi’ne ellerinden gelen yardımlarda bulunmaya çalıştıklarını ve yardım etmeye devam edeceklerini ifade etti.

“Kırım Ailesi’nin Babası” olarak hitap ettikleri, birçok yardımda bulunan TURKSİD üyesi Haluk Yaşayanlar da konuşmasında Kırım Ailesi ile Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin vesilesiyle iki yıl önceki Dünya Kırım Tatar Kongresi toplantısında tanıştıklarını anlattı. Kırım Ailesi çocuklarını 2018’de bir haftalığına Bursa’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında misafir ettiklerini anlatan Yaşayanlar, bu yılki 23 Nisan için de çocukları Ankara’ya getirmek için hazırlık yaptıklarını söyledi.

Yaşayanlar’ın ardından konuşma yapan Kırım Derneği Genel Başkanı Şahin de, Kırım Ailesi’nin yeni çocukların yetiştirilmesi hasebi ile Kırım dışına çıkmak zorunda kalan aileler için çok önemli bir görevi yerine getirdiğini ve desteklenmesi gerektiğini belirtti.

KURTSEİTOVA: “GÜZEL BİR PROGRAM HAZIRLADI ÇOCUKLAR”

Kırım Haber Ajansıyla (QHA) ziyaretle ilgili yorumlarını da paylaşan Kırım Ailesi Kültür Merkezi Müdürü Kurtseitova, “TURKSİD birinciden hayırlı olsun. Hepimize ve Ukrayna halkına hayırlı olsun. Biz bugün bekledik. TURKSİD arasında çok bilgili insanlarımız var. Güzel, samimi insanlarımızla beraber çalışalım, bizim çocuklarımız Türkiye’ye varıp festivallere konserlere iştirak etsinler. Elbette sadece onlar için böyle güzel bir program hazırladı çocuklar. Hepsi beklediler” diyerek bugün Kırım duygusunu yaşattıklarını söyledi.

TURKSİD’in yardımıyla ilgili olarak da Kurtseitova kültür merkezinin eğitmenlerin maaşları, çalışma odalarının tamiri ve kıyafetlerin onarımı için her zaman yardıma ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. Çocukların Latin harfli Kırım Tatarca ders kitaplarının olmadığını ifade eden Kurtseitova, bu nedenle hocaların ders materyallerini kendilerinin hazırladığını belirterek “İhtiyaçlarımız çok” dedi, TURKSİD’in yardımı için teşekkürlerini bildirdi.

BAŞTUHAN: ÇOK MUTLU OLDUM, ÇOK DUYGULANDIM

Bugünkü ziyareti QHA’ya değerlendiren TURKSİD Başkanı Baştuhan, Kırım Ailesi’nin daveti üzerine ziyareti gerçekleştirdiklerini söyleyerek şu ifadelerde bulundu: “Buraya geldiğime çok memnun oldum. Çok duygulandım, gözüm doldu, çocukları gördüm. İnşallah kendi vatanımızda, kendi topraklarımızda bu çocuklara iyi bir gelecek sağlarız. Elimizden geldiğince TURKSİD ailesi olarak bir bağışta bulunduk. İnşallah bundan sonra da bu çocukları korumamız, himayemiz altına almak isteriz. İleriki dönemlerde onlara daha iyi imkanlar sunmak için şartlarımızı zorlarız. Çok mutlu oldum, çok duygulandım bugünkü ortamdan.”

YAŞAYANLAR: ONLARIN YANINDAYIZ, ONLARI SEVİYORUZ

TURKSİD üyesi Yaşayanlar, QHA’ya yaptığı değerlendirmede, “2018 yılında Kırım Ailesi’ni Bursa’ya bir haftalığına 23 Nisan münasebetiyle getirdik ve o günden beri biz onları çok sevdik. Çocukları çok sevdik. Anife hocamızla bağlantılarımız da hiç kopmadı. Dolayısıyla bugünlere geldik. Onlar babası diyor, biz Kırım Ailesi’nin Türkiye temsilcisiyiz diyoruz. Burada da birtakım yapılacak işler olduğunu biliyorduk, görüşmüştük. Dolayısıyla ben Bursa’da bir tane baba değil, çok babalar bulabilmek için bu işe TURKSİD’i de dahil ettim. Bir önceki, İstanbul’daki toplantımızda bu konuyu TURKSİD ailesine açtım. Onlar da çok sağ olsunlar, hepsi bu katılıma destek verdiler ve aramızda bir para toplayarak bugün buraya geldik. O bağışımızı da hocamıza teslim ettik.” diye kaydetti.

Birçok kişinin ağladığını ve duygusal anlar yaşandığını ifade eden Yaşayanlar son olarak Kırım Ailesi’ni daha iyi yerlere getireceklerine inandıklarını belirtip, “Onların yanındayız, onları seviyoruz” dedi.