Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubundan Türkiye'ye taziye mesajı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
29 Şubat 2020, 12:50
Mehmet Berk Yaltırık
29 Şubat 2020, 12:50

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu, İdlip’te şehit düşen Türk askerleri için taziye mesajı yayımladı.

Sosyal medya üzerinden yayımlanan açıklamada, Ukrayna Parlamentosunun Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu, Suriye ve Rusya hava kuvvetlerinin saldırısı sonucu şehit olan Türk askerlerin ailelerine taziyelerini bildirerek yaralılara acil şifalar diledi.

“Rusya Federasyonun desteğiyle hareket eden Beşer Esed rejimin korkunç siyasetini ve kendi hedeflerine her ne pahasına olursa olsun ulaşma çabalarını şiddetle kınıyoruz. Ateşkesin sağlanması ve insani felaketin, askerler ve siviller arasında yeni insan kayıpların hemen önlenmesi gerekliliği konusunda uluslararası ortaklarla hemfikiriz.” ifadelerine yer verilen taziye metninde, hain saldırı kınanarak uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunuldu.

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubunun eş başkanlığını Golos Partisi Milletvekili Kırım Tatarı Rüstem Umerov ile Halkın Hizmetkarı Partisi Milletvekili Roman Grışçuk ifa ediyor.

Ukrayna Parlamentosu Verkhovna Rada’nın Türkiye Cumhuriyeti ile Parlamentolar Arası İlişkiler ve Dostluk Grubun…

Опубліковано Група дружби Україна-Туреччина/Ukrayna-Türkiye Dostluk Grubu Субота, 29 лютого 2020 р.

SURİYE-RUSYA CEPHESİNDEN TÜRK ASKERİNE HAİN SALDIRI!

Türk ordusunun Suriye’nin İdlib bölgesindeki gözlem noktalarına ve ve bölgede bulunan bir tabura 27 Şubat 2017’de Rusya ve Suriye tarafından hava saldırı düzenlendi. Resmi açıklamaya göre şu ana kadar 36 Mehmetçik şehit oldu. Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında acil güvenlik toplantısı gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’de gerçekleşen hain saldırının ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE SUÇLAMA

Saldırının müsebiblerinden Rusya tarafından ise Türkiye’ye yönelik suçlamalar gelmeye başladı. Türkiye’nin Soçi mutabakatını ihlal ettiği öne sürülürken, Rus porpaganda medyası ise Türkiye’nin şehit edilen iki asker için intikam hazırlığında olduğu iddia edilerek, Türk askerine yapılan saldırıya karşı zemin hazırlanmaya başlandı. Ayrıca Türk ordusuna ait bir İHA’nın düşürüldüğüne de yer verildi.