Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti, TBMM Başkanı Şentop ile görüştü

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ocak 2022, 16:42
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Ocak 2022, 16:42

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov başkanlığında Türkiye’ye çalışma ziyareti düzenledi. Ukrayna heyeti, Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Toplantısı için geldikleri Türkiye Büyük Milli Meclisini (TBMM) ziyaret etti. Ukrayna heyeti çeşitli resmi toplantıların ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile de görüştü. Görüşmede, Kırım’ın işgaline ilişkin “Türkiye, Kırım’ın yasadışı ve gayrimeşru ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır” diyen Şentop, Kırım Tatarları’nın yerli halk statüsünün parlamentoda kabulünün de önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti, 11-13 Ocak 2022 tarihleri arasında çeşitli resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’da çalışma ziyareti düzenledi. Heyette; Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ile diğer Ukrayna milletvekilleri yer aldı.

UKRAYNA HEYETİ, TBMM BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti, Türkiye Büyük Milli Meclisindeki (TBMM) Ukrayna-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Toplantısının ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile bir araya geldi.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: KIRIM PLATFORMU’NA TBMM OLARAK DESTEK VERİYORUZ

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a ilişkin “Türkiye, Kırım’ın yasadışı ve gayrimeşru ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır” ifadelerini vurgulayan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Kırım konusunun uluslararası gündemde ön planda tutulması için çok taraflı platformlarda Ukrayna heyetleriyle eş güdüm içerisinde çalışıyoruz. Aynı şekilde Kırım Platformunda da desteğimiz malumunuzdur. 2021 yılının Ağustos ayında Kıyiv’de düzenlenen platformun zirvesine dışişleri bakanımız katılmıştır. Bizim Avrupa Konseyi Parlamenterler meclisi heyet başkanımız Sayın Ahmet Yıldız, milletvekilleriyle birlikte bizimle iştirak etmiştir. Kırım Platformuna TBMM olarak parlamento düzeyinde de destek veriyoruz. Donbas konusunda yine son gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Donbas’taki durumun Ukrayna’nın toprak bütünlüğü çerçevesinde barışçıl yolla çözülmesi çabalarını destekliyoruz.

Rusya ile mevcut diyalog kanallarımız bölgedeki gerginliğin azaltılması için önemli bir imkan sunuyor. Rusya’nın bölgedeki gerginliği tırmandıracak hatalardan kaçınması yönündeki görüşlerimizi ifade ediyoruz. Temaslarımız sırasında dile getirdiğimiz hususlardan bir diğeri ise Ukrayna vatandaşı Kırım Tatarı soydaşlarımızın serbest bırakılması. Ahtem beyin de bildiği gibi (Kırım Tatar Milli Meclisi-KTMM Başkan Yardımcısı) İlmi Umerov’un Ukrayna’ya dönüş sürecinde Cumhurbaşkanımızın Putin ile görüşmesi etkili olmuştur. Bu tür çabalarımızı sürdüreceğiz.

Kırım Tatarlarının Yerli Halk Statüsünün parlamentoda kabulü önemli bir adımdı. Sizleri tebrik ederim. KTMM’ye ilişkin yasayı da olumlu değerlendiriyoruz.

Öte yandan Ermenistan’ın tarih iddiasıyla kendisini Ukrayna’ya benzetmesi anlamına gelebilecek ve daha önce Ukrayna’ya sunulan iki tasarının geri çekilmesinden de büyük memnuniyet duyduk.” diyen Şentop, “Çünkü Ermenistan’ın bu çabasını yanlış buluyoruz.” ifadelerini sözlerine ekledi.

Şentop ayrıca Ukrayna’da faaliyet gösteren FETÖ iltisaklı okulların Türkiye Maarif Vakfı’na devrine yönelik Türkiye’nin beklentisini dile getirerek şunları kaydetti:

Uluslararası ilişkilere zarar vermeye çalışan bir uluslararası terör örgütü de var: FETÖ. Biliyorsunuz 15 Temmuz 2016’da darbe teşebbüsünde bulundu. Bu terör örgütü gerçek niyet ve faaliyetlerini eğitim ve sivil toplum kuruluşları gibi masum maskelerle örtmeye çalışmaktadır.

Şentop ile yapılan görüşmenin ardından Ukrayna heyeti, Dışişleri Bakanlığı Taha Carım Toplantı Salonu’nda Yavuz Selim Kıran ve eski Türkiye Cumhuriyeti Ukrayna Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Avrasya Genel Müdürü Yönet Can Tezel ile basına kapalı bir görüşme daha gerçekleştirdi.