Kıyiv'de Ukrayna-Türkiye İş Forumu

Ekonomi
Anife Bilal
03 Şubat 2020, 17:37
Anife Bilal
03 Şubat 2020, 17:37

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Ukrayna-Türkiye İş Forumu geniş bir katılımla gerçekleşti. Foruma, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrifi bekleniyor.

UKRAYNA VE TÜRKİYE İŞ ÇEVRELERİNİ BULUŞTURAN FORUM

Türkiye ve Ukrayna iş çevrelerini bir araya getiren forumun açılış oturumunda, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennadiy Çijıkov (Gennadiy Chyzhykov), DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin, Ukrayna Ekonomi Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Yardımcısı Taras Kaçka, Ukrayna Altyapı Bakanı Yardımcısı Dmıtro Abramoviç, Türk-Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Başkanı Burak Pehlivan, Ukrayna Devlet Mülkiyet Fonu Başkanı Dmıtro Senniçenko, Herson Valisi Yuriy Gusev, TUSİB Başkanı Zafer Özbay, Ukraine İnvest Temsilcisi Danılo Bilak ve Gaztron Ukrayna Temsilcisi Vladislav Kolodyajnıy konuşmalarını gerçekleştirdi.

Forumunun ikinci bölümünde ise konuşmacılar; Ukrayna Sosyal Politika Bakanı Yardımcısı Sergiy Nijınskiy, Ukrayna Altyapı Bakanı Danışmanı Viktor Dovgan, Ukrayna İhracat Geliştirme Ofisi Devlet Şirketi Temsilcisi Tetyana Miskova, Argo Zeta Genel Müdürü Ali Bulut ve EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kurnaz konuşmacı oldu.

Foruma katılan iş adamları, hem Türkiye hem de Ukrayna tarafında, Ukrayna’nın ekonomik iş birliği anlamında önemli bir rolü olduğuna ve ciddi bir yatırım potansiyeli taşıdığına dair bir anlayışın olduğu dile getirildi. Ukrayna-Türkiye İş Forumunda, özellikle altyapı projelerine yönelik stratejik anlamdaki yatırımların memnuniyetle karşılandığının altı çizildi.