Ukrayna Turizm Geliştirme Ajansı: 2021 Türkiye için büyük bir fırsat olabilir

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ocak 2021, 20:46
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ocak 2021, 20:46

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Türkiye’nin 2020 yılında Ukraynalılar için bir numaralı turizm durağı olduğunu açıkladı. TÜRSAB, Türkiye’nin salgına rağmen 10 aylık dönemde 900 binden fazla Ukraynalıyı konuk ettiğini duyurdu. Ukrayna Turizm Geliştirme Ajansı ise “2021, Türkiye’nin şehir gezileri satması için büyük bir fırsat olabilir” dedi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Türkiye Ukraynalılar için 2020’de bir numaralı turizm durağı oldu. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB’ınyıllık hedefler ve gelişmeler hakkında bilgi verilen çevrimiçi toplantılarından birini bugün Ukrayna Turizm Geliştirme Ajansı (DART) Başkanı Mariana Oleskiv ile gerçekleştirdi. TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, DART Başkanı Oleskiv ile gerçekleştirilen toplantıda Haziran’da koronavirüs salgınıyla kapatılan sınırlar açıldıktan sonra Türkiye’ye ilk gelen turist kafilesinin Ukrayna’dan olduğunu, Türk turizmciler olarak bundan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

“SALGINA RAĞMEN TÜRKİYE’Yİ EN ÇOK ZİYARET EDEN UKRAYNALI TURİSTLER OLDU”

Bağlıkaya, Ukrayna’nın, Türkiye’nin önde gelen turizm pazarlarından olduğunu vurgulayarak, “Salgın döneminde bile Türkiye’yi ilk ziyaret eden misafirlerimiz Ukraynalıydı. Buraya gelmeleri moralimizi yükseltti ve bu zorlu dönemi geçirmemize yardımcı oldu. Salgına rağmen 2020’nin 10 aylık döneminde 900 binden fazla Ukraynalıyı konuk ettik. Turizmimizde önemli bir yere sahipsiniz. Bildiğiniz gibi, turizm sektörlerimiz arasında güçlü bir bağ ve stratejik bir ilişki var. Öte yandan, Ukrayna, kolay ulaşımıyla bizim için büyük turizm potansiyeli olan bir yer. Bu da Türk ziyaretçiler için çok değerli bir yer olmasını sağlıyor.” dedi.

OLEKSİV: 2021, TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK FIRSAT OLABİLİR

Ukrayna Turizm Geliştirme Ajansı Başkanı Oleskiv, 2020’de Ukraynalılar için Türkiye’nin bir numaralı turizm durağı olduğunu doğrulayarak, “2021, Türkiye’nin şehir gezileri satması için büyük bir fırsat olabilir. Özellikle Lviv, Odessa ve Kıyiv gibi büyük şehirlerde yaşayan Ukraynalılar için bu şehir gezileri büyük bir pazar. Çünkü insanlar artık kendi ülkelerinde bulunmaktan sıkıldı.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN ALDIĞI ÖNLEM VE KONTROL KAPASİTESİ GAYET İYİ”

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, Ukraynalı meslektaşına, Türkiye’nin aldığı salgın önlemleri hakkında bilgi vererek bu konudaki düşüncelerini sordu. Oleskiv, 2020 sonlarında Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve önlemleri yerinde gözlemlediğini ifade ederek, “Alınan önlemler ve kontrol kapasiteniz gayet iyiydi. Ukrayna’da da devletin koyduğu kurallar var ve kontroller yapılıyor.” dedi.