Ukrayna, Tuna Nehri üzerinden tahıl ihracatını hızlandırmayı hedefliyor

Ekonomi
qha muhabir
13 Temmuz 2022, 15:13
qha muhabir
13 Temmuz 2022, 15:13

Ukrayna, Rusya’nın Karadeniz’deki önemli limanlarını abluka altına alması nedeniyle Tuna Nehri’ne yakın zamanda yeniden açılan Bıstre kanalı aracılığıyla tahıl ihracatını hızlandırmayı umuyor.

Ukrayna kuvvetlerinin Haziran ayında Yılan Adası’nı Rus kuvvetlerinden geri almasıyla Tuna ve onun küçük nehir limanlarına erişim mümkün oldu. Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Yuriy Vaskov (Yurii Vaskov) 12 Temmuz 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, “Son dört gün içinde Bıstre (Bystre) kanalından 16 gemi geçti. Bu hızı sürdürmeyi planlıyoruz” dedi.

Ukrayna’nın kanaldan geçen gemilerin sayısını artırmak için Romanya ve Avrupa Komisyonu ile müzakerelerde bulunduğunu belirten Vaskov, aylık tahıl ihracatını 500 bin ton artırmak için rotadaki tıkanıklığın bir hafta içinde çözmeyi planlandığını dile getirdi.

HAZİRAN’DA SADECE 2.5 MİLYON TON MAL İHRAÇ EDİLDİ

Ukrayna Altyapı Bakanlığı’na göre, 90’dan fazla gemi Tuna’nın Sulina kanalı üzerinden Ukrayna limanlarına girmeyi bekliyor.

Bakanlık açıklamasında, Rusya’nın Şubat 2022’de işgali başlatmasından önce, Ukrayna’nın tahılının yaklaşık yüzde 80’inin Karadeniz limanlarından ihraç edildiği, şu anda ihracatın, yalnızca Tuna limanları, demiryolu ve karayolu aracılığıyla gerçekleştirildiği aktarıldı.

Açıklamada ayrıca Ukrayna’nın haziran ayında beklenen 8 milyon tonun çok altında, yaklaşık 2.5 milyon ton mal ihraç ettiği de belirtildi.