Ukrayna televizyonlarında dizilerin üçte ikisi hala Rusça yayınlanıyor

Haberler
E. K.
15 Haziran 2021, 14:44
E. K.
15 Haziran 2021, 14:44

Ukrayna Resmi Dili Koruma Yetkilisi Taras Kremin, reytingleri en yüksek televizyon kanallarında yayımlanan dizilerin yarıdan fazlasının dilinin Rusça olduğunu belirtti. Yetkili, “Ukrain Dilinin Devlet Dili Olarak İşleyişinin Sağlanması” başlıklı dil yasasına uyulmasının, Ukrain dilinin televizyondaki payını önemli ölçüde artıracağını, TV kanallarının nihayet dil kotalarına gerçekten uymasına yardımcı olacağını ifade etti.

Ukrayna Devlet Dilini Koruma Yetkilisi Sekreterliği, Ukrayna televizyonunda dizilerin hangi dilde yayımlandığını analiz etmek için 1-7 Haziran 2021 arasında en çok izlenen 5 televizyon kanalını takip etti. Ukrayna Devlet Dilini Koruma Yetkilisi Taras Kremin, reytingleri en yüksek olan 1+1, İnter, Ukrayna, CTB ve ICTV kanallarında bir hafta devamında yapılan takip sonucu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İlgili analiz, Ukrain dilinde üretilen, dublajı yapılan veya seslendirilen TV dizileriyle ilgili durumun feci olduğunu gösterdi: incelenen TV kanallarındaki toplam dizilerin yarısından azı Ukrayna dilinde gösteriliyor (43 diziden sadece 14’ü Ukraince üretilmiş , dublaj yapılmış veya seslendirilmiş, diğer 29’u ise Rusça).” ifadelerine yer verdi.

“UKRAYNA TELEVİZYONLARINDAKİ GERÇEK DURUMU GÖSTERMEK İÇİN YAPTIK”

İnter ve 1+1 Tv kanallarında sadece birer, Ukrayna kanalında ise 2 Ukraince dizi yayımlandığı bildiren Kremin, “Bu analizi, televizyonda resmi dilde yayın yapılmasına ilişkin dil yasası normunun yürürlüğe gireceği 16 Temmuz 2021 tarihi öncesinde Ukrayna televizyonunda filmlerin diline ilişkin gerçek durumu göstermek için yaptık. Felaket! Milyonlarca vatandaşımızın Ukrayna televizyonunda resmi dilde film izleme haklarını korumamız ve Rus yanlısı güçlerin,’Ukrain Dilinin Devlet Dili Olarak İşleyişinin Sağlanması’ yasasının 23. Maddesinin yürürlüğe girmesini erteleme veya yürürlükten kaldırma girişimlerini durdurmamız gerekiyor.” dedi.

TELEVİZYON YASASININ ÇIKMASI GEREKİYOR

Dil Ombudsmanı, “Ukrain Dilinin Devlet Dili Olarak İşleyişinin Sağlanması” başlıklı dil yasasına tam uyulmasının, Ukrain dilinin televizyondaki payını önemli ölçüde artıracağını, TV kanallarının nihayet dil kotalarına gerçekten uymasına yardımcı olacağını ifade etti. 16 Temmuz 2021’de “Ukrain Dilinin Devlet Dili Olarak İşleyişinin Sağlanması” kanununun 23. maddesinin 6. fıkrası yürürlüğe girecek. Bu maddeye göre, Ukrayna’da filmlerin dağıtım ve gösterim dili resmi yani Ukrain dilidir. Haziran ayının başında iktidardaki Halkın Hizmetkarı partsi milletvekilleri, filmlerin Ukraince yayımlanmasını öngören maddenin karantina dönemi sona erene kadar ertelenmesini öngören yasa tasarısını parlamentoya sundu ancak söz konusu yasa tasarısının gündeme alınması için yeterli oy toplanmadı. Şimdi de Halkın Hizmetkarı grubu milletvekilleri Dil Yasasına değişiklik getirilmesini ve yasadan televizyon yayınlarına ilişkin maddenin çıkarılmasını istiyor.

UKRAİNCE KULLANIMI ZORUNLU

16 Temmuz 2016 tarihinde “Ukrain Dilinin Devlet Dili Olarak İşleyişinin Sağlanması” yasası yürürlüğe girdi. Söz konusu yasa, Ukraincenin devlet dili olarak yetkili organlarda ve diğer kamu alanlarında zorunlu olarak kullanılmasını öngörüyor. Yasa yürürlüğe girdikten sonra, üst düzey ve her seviyedeki yetkililerin, eğitim, sağlık ve bilim kuruluşlarının çalışanlarının iş yerinde Ukraince kullanması zorunlu oldu.