Ukrayna Televizyon ve Radyo Konseyinden "18 Mayıs" çağrısı

Haberler
E. K.
17 Mayıs 2021, 17:34
E. K.
17 Mayıs 2021, 17:34

Ukrayna Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Ulusal Konseyi, 18 Mayıs günü Ukrayna’da Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü’nün kaydedildiğine dikkat çekerek, televizyon ve radyo kuruluşlarından matem günlerinde yayın yapma kurallarına uyulması tavsiyesinde bulundu.

Ukrayna Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Ulusal Konseyi, 18 Mayıs günü Ukrayna’da Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma ve Kırım Tatar Halkının Hakları İçin Mücadele Günü kaydedildiğine dikkat çekti ve televizyon ve radyo kuruluşlarına yas ve anma günleri için geçerli yayın kurallarına riayet etme çağrısında bulundu. Konseyden bugün yapılan açıklamada, Ulusal Konsey, Ukrayna Cumhurbaşkanının 16 Mayıs 2014 tarihli ve 472/2014 sayılı ve Ukrayna Verhovna Radasının 12 Kasım 2015 tarihli ve 792-VIII sayılı kararı uyarınca 18 Mayıs günü Ukrayna’da Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü ve Kırım Tatar Halkının Hakları İçin Mücadele Günü olarak kaydedildiğine dikkat çekiyor.

YAYINLAR BİR DAKİKALIĞINA DURDURULACAK

Konsey, radyo ve televizyon kuruluşlarına, Konseyin 12 Şubat 2021 tarihli kararı ile onaylanan yas ve anma günlerinde yayın kurallarına uymalarını tavsiye etti. Bunun yanı sıra Konsey, Kırım Tatar Milli Meclisi, Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı ve Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliğinin, 18 Mayıs günü ekranlarda Kırım Tatar sürgün ve soykırımının 77. yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan logonun kullanılması çağrısında bulunduğunu belirtti.

Ayrıca Ukrayna Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Ulusal Konseyi, yas ve anma günleri yayın kurallarına uygun olarak 18 Mayıs günü saat 12.00’da ülkede yayın yapan televizyon kanallarında soykırım kurbanlarının anısına bir dakikalığına yayınların durdurulacağı bildirdi.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.