Ukrayna'dan tahıl sevkiyatı anlaşmasına ilişkin net açıklama: Rusya ile hiçbir anlaşma imzalamıyoruz!

Güncel
Anife Bilal
22 Temmuz 2022, 16:33
Anife Bilal
22 Temmuz 2022, 16:33

Rusya’nın işgal girişimi ve saldırılar ile abluka altındaki Ukrayna limanlarında tutulan tahılların sevkiyatı için Türkiye Cumhuriyeti, bir kez daha kritik bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni, bugün İstanbul’daki Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleşecek. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Tahıl Sevkiyatı Anlaşmasına dair açıklamada bulundu. Podolyak, Ukrayna’nın Rusya ile hiçbir anlaşma imzalamayacağına dikkat çekti.

Ukrayna limanlarındaki tahılın sevkiyatı konusunun çözüme kavuşturulması için gözler bugün İstanbul’daki imza törenine çevrildi. Ukrayna Tahıl Sevkiyatı Anlaşması imza töreni; Ukrayna, Rusya tarafları, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres’in katılımıyla İstanbul’daki Dolmabahçe Ofisi’nde yapılacak. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de Ukrayna tahılının sevkiyatı meselesini görüşmek üzere dün İstanbul’a geldi. 

Tahıl sevkiyatı anlaşması imza törenine katılacak olan Ukrayna Ulaştırma Bakanı Oleksandr Kubrakov başkanlığındaki heyet ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun da aralarında bulunduğu Rus heyeti bugün İstanbul’a geldi.

“PROVOKASYON DURUMUNDA DERHAL ASKERİ MÜDAHALE UYGULANACAK”

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, bugün imzalanması planlanan tahıl sevkiyatı anlaşmasına dair açıklamalarda bulundu. Sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunan Podolyak, “Ukrayna, Rusya ile hiç bir anlaşma imzalamıyor. Biz, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) ile anlaşma imzalıyoruz ve onlara karşı yükümlülükler üstleniyoruz. Rusya da aynı anlaşmayı Türkiye ve BM ile imzalıyor. Rus gemileri tahıl taşıyan gemilere eşlik edemez ve Rus temsilcileri limanlarımızda bulunamaz. Provokasyon durumunda derhal askeri müdahale uygulanacak. İhtiyaç durumunda nakliye gemilerinin tüm denetimleri ortak gruplar tarafından Türk sularında gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı.

TAHIL SEVKİYATI ANLAŞMASI MÜZAKERELERİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tahıl koridorunun hayata geçirilebilmesi için yoğun bir diplomasi trafiği yürüttü. İki tarafın heyetleri, 13 Temmuz’da Tahıl Koridoru Zirvesi için İstanbul’da yüz yüze buluştu. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Tahran’da gerçekleşen Türkiye-İran-Rusya 3’lü Zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Putin ile de bir araya gelmişti. Dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Ev sahibi sıfatıyla ara buluculuğumuz var” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada anlaşmanın önemine dikkat çekildi. Açıklamada “Ukrayna tahılının çıkarılmasına yönelik anlaşmadan memnuniyet duyuyoruz” denildi. 

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI BEŞİNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.